Ekonomi

Sanayi üretiminde yıllık bazda azalma oldu

Sanayi üretimi 2019 Ocak ayında bir önceki yıla göre %7,3 azalma meydana gelirken aylık bazda ise %1 oranında arttığı görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi endeksi oranlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre %7,3 azaldığı belirlendi. Mevsim ve takvim etksinden arındırılmış sanayi üretimi ay bazında değerlendirildiğinde ise %1 artış olduğu kaydedildi.

BEKLENTİ %7,7'YDİ

Bir ankete katılan ekonomi uzmanları ise yıllık bazda arındırılmış sanayi üretim oranının geçen yılın aynı ayına göre %7,7 olacağını öngörürmüştü. Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda %7,6 azalacağı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda %1,2 yükseleceği tahmin edilmişti.

ALT SEKTÖRLER NE DURUMDA?

Sanayinin alt sektörlerine  bakıldığında ise durum şöyle;

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7

İmalat sanayi sektörü endeksi %7,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,7 azaldı. 

BİR ÖCEKİ AYA GÖRE %1 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2019 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,7, imalat sanayi sektörü endeksi %1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,1 arttı.