Ekonomi

Sebzede tarladan tezgaha büyük vurgun!

Türkiye ekonomik savaşla mücadele ederken bir yandan da zamlar can sıkıyor. Pazara da yansıyan zamlar mercek altına alındı.

Dolar ve Euro'da yaşanan yükseliş neredeyse her ürüne zam olarak yansırken marketteki ürünlere ve pazardaki sebze-meyveye yansıyor. Döviz kuru bahane edilerek yapılan zamlar da bir bir ortaya çıkarılırken, tarladan sofraya zamlanış vatandaşın da tepkisini çekiyor.

Örneğin, Tarlada 1,5 lira olan domates halde 2,50 TL, pazarda 4,00 TL, Markette ise 8 TL olarak tüketiciye ulaşıyor. Aradaki fark ise yüzde 433 olarak ortaya çıkıyor. 

2018/09/07/sebzede-tarladan-tezgaha-buyuk-vurgun.jpg

LİMONDA BÜYÜK VURGUN!

Tarladan pazara - markete elbette herkes kazanacak ama bu denli yüksek kazançlar milletin cebine yansıyor.

Limondaki kazanca baktığımızda 'yok artık' demekten kendimizi alamıyoruz. Tarlada 1,40 TL olan limon halde 3,5 TL, pazarda 7 TL, markette 9,5 TL oluyor. Aradaki fark ise yüzde 578 olarak ortaya çıkıyor.

Tüm zahmeti tarladaki üretici çekerken fiyatın bu şekilde fahiş rakamlara çıkması dikkat çekiyor. 

REKABET KURUMU NE DİYOR?

Bu mevcut durum Rekabet Kurumu'nun yetki alanına girmiyor. Rekabet Kurumu'nun devreye girmesinin 2 yolu var. O da firmaların ortak fiyat belirlemesi. Tekel konumdaki firmaların fiyat belirlemesi. Komuoyundan gelen şikayetler üzerine de kurum devreye girebiliyor. Önce inceleme ve takip süreci başlıyor. Sonra soruşturma açılıyor. Soruşturmada firma temsilcilerinin sözlü savunmaları alınıyor. Rekabetin ihlaline hükmedilirse ciddi para cezaları kesiliyor. Kura bağlı fiyat artışları ve stoklama Rekabet Kurumu'nun alanına girmiyor.