Ekonomi

Trakya'ya nükleer santral Çin'le yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Trakya'ya yapılması planlanan üçüncü nükleer santralin Çin'le yapılacağını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Akdeniz’de ilk sondajın birkaç ay içerisinde yapılacağını duyurdu. Bakan Dönmez ayrıca üçüncü nükleer santralinde Trakya bölgesinde Çin ile birlikte yapılacağını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ABD'nin İran'a yönelik ambargosunun doğalgaz akışını etkileyip etkilemeyeceği sourlan Bakan Dönmez "Arz güvenliği bizim için önemli. İran ile çok eski yıllara dayanan ilişkimiz var. Doğalgaz ihracatımız da 2026 yılına kadar devam edecek. Ülkedeki vatandaşları soğukta bırakma, karanlıkta bırakmak gibi bir durum söz konusu olamayacağına göre, bu devam edecek" dedi. 

Akkuyu'da inşaası devam eden nükleer santral ve Trakya'ya yapılması planlanan üçüncü santralle ilgili de konuşan Bakan Dönmez şunları kaydetti:

Aslında Türkiye'nin nükleer hikayesi çok eskilere dayanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu hayal de gerçekleşmiş oldu. Hedefimiz ilk reaktörünü 2023'te devreye alma şeklinde. Olayı sadece enerji üretimi olarak bakmamak lazım. Nükleer teknolojiye sahip olmak açısından da, insan kaynağımızın yetişmesi gibi başka programlarımız da var.

Bu tabi başlangıç Akkuyu. İnşallah ikincisini Sinop'ta Japon hükümetiyle yapmak istiyoruz.

ÇİNLİLER İLE YÜRÜTECEĞİZ

Bir üçüncüsünü de nasip olursa Trakya bölgesinde inşa etmek istiyoruz. Orada da Çinliler ile yürüyeceğiz. Yer henüz belli değil. Bunun için 28-30 kriter var. Çevreye uyumluluğu, su kaynaklarına yakın olması önemli. Bir de bizim İstanbul, Trakya Marmara elektrik tüketiminin en yoğun olduğu bölge. En uygun lokasyonun Trakya olduğunu görüyoruz. Mühendislik çalışmalarından sonra belirleyeceğiz.

Çin şu anda en çok nükleer santral inşaatı devam eden ülkelerden birisi. Bu teknolojinin transferine de oldukça açıklar. Biz artık burada kapasitenin Türkiye'ye kazandırılmasını arzu ediyoruz. Kazan - kazan mantığıyla gittik. O açıdan üçüncü santrali de Çinlilerle yapacağız.