Ekonomi

Türk-İş süresi dolan sendikalara grev uyarısı yaptı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, sendikalarda günü dolanlar için uzatmamaları gerektiğini söyleyerek grev çağrısında bulundu ve başka çare yok dedi.

Türk-İş, kamuda görev yapan 200 bin işçi için zam görüşmelerinde hiçbir araya gelmeyen ve sözleşme masasına oturmayan yetkililere grev uyarısında bulundu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın, kamu kurumlarında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde ‘muhatap’ sıkıntısı çektiklerini söyledi.

OCAK AYINDAN BU YANA GÖRÜŞÜLÜYOR

Kamu iş yerlerindeki yetkili sendikaların ocak ayından bu zamana sırasıyla görüşmelere başladığını ve her birinin zam ve sosyal haklara dair tekliflerini ilettiklerini belirten Türk-İş Başkanı Atalay, kamudan buna karşılık bu zamana kadar hiçbir şekilde karşı teklif almadıklarını bildirdi.

İktidara “Benim sözleşmemi bitirin arkadaş! Neyi bekliyorsunuz?” çağrısı yapan Atalay, “Sendikalarımıza, kimin günü dolduysa, hiç uzatmayın hemen grev kararı alın diyeceğim. Başka çare görünmüyor” dedi.

İSTANBUL SEÇİMLERİ ÖNCESİ İSTENİYOR

Atalay, aileleriyle birlikte 1 milyona yakın vatandaşın yeni zamları beklediğini söylerken, iktidarın masanın kurulması için temmuz ayını gösterdiğini, ancak işçinin İstanbul seçimlerinden önce zammın netleşmesini beklediğini ifade etti.