Ekonomi

Türk Telekom büyüme hedefini yukarı doğru revize etti

Türk Telekom CEO'su Paul Doany, 2017'nin 9 ayında 1.25 milyar TL kar elde ettiklerini belirterek büyüme hedefini yukarı doğru revize ettiklerini söyledi.

Türk Telekom CEO'su Paul Doany düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom'un göreve geldiği Eylül 2016'dan bu yana Türk Telekom’da gerçekleştirdikleri değişim ve dönüşümün yanı sıra Türkiye ekonomisine değer katma yolunda attıkları adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Basın toplantısında 2017 gelişmeleri ve gelecek dönem vizyonununu da paylaşan Doany, Türkiye'nin beklentilerin üzerinde büyüdüğü 2017 yılının Türk Telekom için de oldukça başarılı geçtiğini belirterek, "Çift haneli büyümeyi sürdürdüğümüz 2017'nin 9 ayında 1.25 milyar TL net kar elde ettik, büyüme öngörümüzü ve yatırım miktarımızı yukarı yönlü revize ettik" diye konuştu.

REKOR SAYIDA ABONE 

Eylül 2016-Eylül 2017 dönemini kapsayan 12 aylık süreçte halka arzdan bu yana rekor yıllık 2 milyon net abone kazanımı ile 40.5 milyon aboneye ulaştıklarını açıklayan Paul Doany,"Yüksek teknolojiyi ülkenin ücra köşelerine kadar götüren altyapı yatırımlarımızı hayata geçirdik, AR-GE faaliyetlerimizle yeni nesil teknolojilere odaklanırken, bir yandan da büyüme potansiyeli olan genç şirketlere yatırım yaptık. Tüm gücümüzle Türkiye'yi geleceğe bağlamak için çalışıyoruz. Ana hedefimiz, Türkiye'ye değer katarak büyümemizi sürdürmektir" diye konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÇÖZÜMLE DİJİTAL DÖNÜŞÜME LİDERLİK

Doany, düzenlediği basın toplantısında Türk Telekom'un hazırladığı 5 yıllık stratejik planının ipuçlarını da paylaştı. Pek çok telekom şirketinin üçer yıllık stratejik planlar hazırladığı bir dönemde, Türk Telekom'un kendisine ve ülkesine duyduğu güvenle 5 yıllık bir stratejik plan hazırladığını kaydeden Doany, "5 yıllık stratejik plan kapsamında şirketimiz, iki önemli alana odaklanacak. Bir yandan ülkemizdeki her bireyin günlük hayatına dokunan yeni ürün ve hizmetlerimizle pazarda karlı büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bir yandan da geleceğin teknolojilerine yaptığımız yatırımlarla geliştirdiğimiz katma değeri yüksek çözümlerimizle Türkiye'nin en iyi şirketlerinin dijital dönüşümüne liderlik etmek niyetindeyiz" dedi.

GELECEK İNTERNETTE

Türk Telekom'un önümüzdeki dönem büyümesinde sabit internet ve mobilin önemli bir yer tutacağını anlatan Doany şöyle devam etti: "Türkiye'nin hedeflediği kalkınma atağını gerçekleştirebilmesinde internetin kilit bir rolü bulunuyor. Bu kapsamda kitlesel pazarda sabit internette büyümeye daha fazla odaklanacağız. Gelecek internette ve Türkiye'nin yüzde 98'ini kapsayan altyapı yatırımları ile Türk Telekom bu konuda oldukça avantajlı bir konumda. Dolayısıyla internet ve mobilde daha hızlı büyüyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Mevcut altyapımızı kullanarak daha uygun koşullarda internet hizmetini, daha fazla sayıda eve ulaştırmayı hedefliyoruz. Ciddi bir maliyet avantajı yakalayacağımız bu alanda Türkiye'de yüzde 48 seviyelerinde olan internet penetrasyonunu yüzde 70'lerdeki AB ülkeleri seviyelerine yükseltilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Mobil pazarı da bizim için önemli bir büyüme alanı olarak görüyoruz. Mobil abonelerimize uygun fiyatla TİVİBU üyesi olma fırsatı da sunarak, hem mobilde hem de TV pazarında büyüyerek, mobilde frekans pazar payımıza uyumlu olacak şekilde yüzde 30'un üzerinde pazar payına ve halihazırda ikinci olduğumuz TV pazarında beş yıl içerisinde liderlik pozisyonuna ulaşma gayretindeyiz."

Toplantıda, şehirlerin internet penetrasyonunun yer aldığı Türkiye'nin dijital haritasını da paylaşan Doany, dijital eşitliğin ülke kalkınmasındaki önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin dijital ekonomide gerçekleştireceği atılımın 2023 hedefleri kapsamındaki dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma vizyonunu destekleyeceğini vurguladı.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Doany, Türk Telekom'un 2017 gelişmeleri ve gelecek dönem vizyonunu paylaştığı toplantıda, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şirketin 5 yıllık strateji planı hakkında bilgi veren Doany, Türkiye ekonomisinde şu anda çok iyi bir büyümenin yakalandığını, bunun çok olumlu olduğunu söyledi. Doany, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Bakanlık sayesinde strateji planlarındaki penetrasyonla alakalı yöntemlerini çok rahat uygulayabilecek durumda olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Önce Türkcell ve Vodafone ile daha sonra küçük operatörler olmak üzere bütün sektör oyuncuları ile görüştük. Bu ürünü onların satması kolay değil. O yüzden elektrik şirketleri ile çalışmaya karar verdik çünkü sayaçları okumak için zaten evlere gidiyor. Bu evlere giden bir teknik olmalı. Bu internet bizden ile ilgili kısmı. Bir de kablosuz internetle ilgili kısım hakkında bilgi vereyim. 5 yıllık plan içinde mobildeki pazarlama önemli kısımlardan biri. Bugün şirketin mobildeki pazarlama payı yüzde 25. Bu rakamın 5 yıl içerisinde maliyeti etkin bir planla minimum yüzde 30'a çıkması gerek. Bunu da borcu artırmadan yapmanın bir yolunu bulmalıyız. 5 yıllık planımızın en önemli özelliği bu."

5 ŞİRKETLE GÖRÜŞÜYORUZ 

Doany, yeni bir kurumsal girişim sermayesi şirketi kurulmasında ne aşamada oldukları hakkında bilgi vererek, söz konusu şirket ile öncelikle büyüme sermayesinin hedefleneceğini ifade etti.

Destekleyecekleri şirketlerin, büyümek için paraya ihtiyaç duyanlardan oluşacağını anlatan Doany, "Kurumsal risk sermayesini, girişim sermayesi ile destekleyeceğimiz şirketlerin neye ihtiyaç duyduklarına odaklanacağız. İhtiyaç duydukları sermayenin ne kadarını nakit veya değer olarak onlara sağlayabileceğimize karar vereceğiz. Bununla ilgili birtakım şirketlerimiz var şu anda görüştüğümüz. Hatta birini duyurmayı planlıyorduk fakat bir miktar gecikme oldu. Yakında duyacaksınız." diye konuştu.

Doany, hedeflerinde son dönemde görüştükleri 5 şirket bulunduğu bilgisini vererek, şunları ifade etti:

"Hisse yüzdesi ile alakalı esnekliğimiz var. 'Onların finansal ihtiyaçları ne, bunun ne kadarını biz sağlayabiliriz ve bu yüzde kaçlık bir hisseye denk gelir?' konuları üzerinde duruyoruz. İlk şirketlerde hisse payımız muhtemelen yüzde 20-35'ler civarında olacak. Şirkete göre değişmekle birlikte harcayacağımız miktar da 2-3 yıl içerisinde 5-10 milyon lira civarında olacak. Herhangi bir sınırlamamız yok, her şirket kendi şartları içinde değerlendiriliyor olacak. Fikir şu, mümkün olan en yüksek sayıda şirkete destek olmak. Çünkü ancak bu şekilde ekonomiye katkı sağlayabiliriz."

Türk Telekom'un Inova ve Argela üzerinden büyük şirketlerle yapacakları bir takım çalışmalar olduğunu bildiren Doany, burada hisse alımlarının bu iki şirket aracılığı ile gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

TÜRK TELEKOM'UN SATIŞ PLANI VAR MI?

Paul Doany, "Türk Telekom ile ilgili satış planı var mı?" sorusu karşısında, Türk Telekom'un hissedarların fikri doğrultusunda değil, işlerin gerektirdiği doğrultuda yatırım yaptığını söyledi.

Özellikle de hissedarın değişmesi gibi bir durum söz konusu ise bazı noktalarda birtakım çıkar çatışmalarının ortaya çıkabileceğini vurgulayan Doany, "Türk Telekom içinde yaşanan bir şey yok. Herhangi bir satış sürecini biz yönetmiyoruz, her şey yolunda gidiyor. Bizim yaptığımız şey, hisseyi her kim alırsa onlara yardım edebilmek adına, öncelikle gelir büyümesi ve marj iyileşmesi sağlayabilecek 5 yıllık bir iş planını ortaya koyabilmektir. Sonuçta hisseleri kim alırsa iyi bir karşılığı olsun diye uğraşıyoruz. Bugün çok zor göründüğünün farkındayım ama hisseleri her kim alırsa alsın çok mutlu olacak." diye konuştu.

Doany, bu sürecin OTAŞ'a kredi veren bankalar tarafından yönetildiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu bankaların yüzde 80'i Türk bankaları olduğu için onların ihtiyaç duyduğu bilgilerin paylaşımı ile ilgili elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Kredi veren bankaların danışmanları tarafından yapılan son değerlemeye göre, bu kredilerle alakalı onların herhangi bir zarar yazmaması gerekiyor. Şunu söyleyebilirim, bu hisseleri her kim alırsa bir iki yıla kalmadan çok yüksek değerlerle geri dönüş almaya başlayacak. Geri kalanlar bizim işimiz değil. Bu izalosyon iki şekilde çalışıyor; onların da şirketin herhangi bir işine müdahale etmelerine müsaade etmiyoruz."

TAMBU'DA KOD SAHİBİYİZ

Paul Doany, TAMBU programında kod sahibi konumunda bulunduklarını ve daha çok Türk içeriklerle çalıştıklarını belirterek, bunun Türk Telekom'u diğer operatörlerin yaptıklarından farklılaştırdığını kaydetti.

Bu ürünü Argela'nın altına konumlandırdıklarını ve şu anda Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak hizmet verdiklerini aktaran Doany, şöyle devam etti:

"Yakında Arapça versiyonu da çıkacak. Geçen hafta bu konuda ilgili toplantı yaptık. Sadece bir uygulama geliştirmekle kalmıyoruz bu uygulama ile ilgili hizmet de sunuyoruz. Argela bugün yaptığı karmaşık işlerin yanında, daha az karmaşık olan Nijerya'da büyük bir proje üzerine de çalışıyor. Orada bir teknolojik komplikasyon yok. Esas komplikasyon ürünün geliştirilmesi kısmıydı. İnnova da bunu yıllardır yapıyor, birçok şirkete ürün satıyor. Biz iştiraklerimizin değerini artırıp nihayetinde onları borsada kote edebilmeye amaçlıyoruz. Aynı durum kurumsal girişim sermaye şirketimiz için de geçerli. Bu şirketlere yatırım yapacağız, bu şirketler büyüyüp niyayetinde de borsaya açılacak. Rolümüzü bu şekilde tanımlıyoruz; hem şirketimiz hem de ülke hem de borsamız için iyi olacak şeyler yapmak istiyoruz."

 

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600