Ekonomi

Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmadan dolar nasıl etkilendi?

Barış Pınarı Harekatı’na gelen tepkilerle yükselen dolar/TL kuru haftayı düşüşle kapattı. 5.93’lere kadar çıkan kur, 5,75’e kadar geriledi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ve ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırımlara hazırlanması son bir haftada döviz kurlarında dalgalanmaya neden oldu.

Dünyanın bir çok ülkesinden de seslerin yükseldiği bir dönemde Barış Pınarı Harekâtı’nın sekizinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i kabul etti. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından operasyona 120 saatliğine ara verilmesi kararı alındı.

Dolar/TL kuru 5.93 seviyelerine kadar çıkmıştı

Bu haberin ardından 5.93 seviyelerine kadar çıkan dolar/TL kuru Perşembe günü yüzde 1’den fazla değer kaybederek 5,8168’e kadar geriledi.

Dolar bu sabah da düşüşünü sürdürerek yüzde 1’lik kayıpla 5,7585’e kadar geriledi.

Euro da yüzde 1’in üzerinde kayıpla 6,41’e geriledi.

Sterlin de yükseldi

Diğer yandan Perşembe günü İngiltere hükümeti ve Avrupa Birliği’nin Brexit anlaşmasına vardığını açıklaması da sterlinin dolar karşısında yükselmesini sağladı; sterlin/Türk Lirası kuru da bu durumdan etkilendi.

Anlaşma haberleriyle sterlin dolar karşısında Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine geldi. Sterlin, yüzde 1’e yakın yükselişle 1,2990 doları gördü. Sterlin/TL ise 7,42 civarında işlem görüyor.

Merkez Bankası’ndan indirim beklentisi arttı

Kurun bütün bu gelişmelerle toparlamasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizde indirim yapacağı beklentisi arttı.

Geçen hafta başlayan harekat sonrasında TL’deki oynaklığın artmasıyla 24 Ekim’deki PPK toplantısında yapılacak indirim miktarı beklentisi 50-100 baz puana kadar gerilemiş hatta hiç indirim yapılmaması yönünde bir beklenti oluşmuştu.

150-200 baz puanlık indirim beklentisi

Reuters’ın haberine göre analistler son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin ise yeniden 150-200 baz puana varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini belirtiyor.

Reuters’a konuşan QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık, TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında faiz indirimi yapmasını beklediklerini söyleyerek, “Kurdaki dalgalanma sonrası indirim beklentimiz azalmıştı ancak karar vermek için gelişmeleri bekliyorduk. Son enflasyon verisinde enflasyon görünümü olumluydu. Suriye konusunda anlaşmaya varılması ve TL’deki değer kazanımını da göz önünde bulundurarak gelecek haftaki PPK’da 100 baz puan indirim bekliyoruz” dedi.