Ekonomi

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı THY 86 yaşında

Türk Hava Yolları 86. yılını kutluyor. Ay-yıldızlı bayrağı 5 uçaklık filosuyla taşımaya başlayan küresel marka, bugün 336 uçaklık filosuyla her gün yüz binlerce yolcuyu dünyanın dört bir tarafına ulaştırıyor.

Türkiye’nin küresel markası Türk Hava Yolları 86. yılını kutluyor. 1933 yılında başlayan yolculuk, bugün dünyanın dört bir yanında sürüyor.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medyada paylaştığı tweetle, “Tam 86 yıl önce; 5 uçak ve 24 çalışan ile bu topraklarda başlayan gurur yolculuğumuz bugün 336 uçak ve 50 bin çalışan ile 124 ülkede devam ediyor. Bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırmaktan onur duyuyoruz” dedi.

YILDA 75 MİLYON YOLCU

İlk yurt dışı seferini 1944 yılında Atina’ya yapan Türk Hava Yolları, bugün dünyada 309 şehre uçuş gerçekleştiriyor. Kuruluşunun 50. yılında 30 uçaklı filosuyla 2,5 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları, bugün yılda 75 milyon yolcu sayısına ulaştı.

İSTANBUL HAVALİMANI DÖNEMİ

Dünyanın en genç uçak filolarından birine sahip olan küresel firma, 6 Nisan’dan bu yana operasyonlarını küresel havacılığın yeni merkezi İstanbul Havalimanı’nda sürdürüyor.