Ekonomi

Vokswagen'in Binlerce Aracı Geri Gönderiliyor!

Volkswagen grubunun yeni araçları, dizel araçlardaki emisyon hilesinin yol açtığı skandal sebebi ile markaya geri gönderiliyor.

Alman marka Volkswagen'in, gruptaki dizel araçları için emisyon ölçümlerinde uyguladığı yazılım hilesi ortaya çıkınca, bütün dünya bu emisyon skandalı ile sarsılmıştı. Gelen tepkilerden bazıları ise yaptırıma dönüşmüştü. Volkswagen, özellikle Amerika ve Avrupa'da büyük para cezaları ile karşı karşıya kalmıştı.

Volkswagen'e bir başka yaptırım ise Uzak Doğu'dan gelmişti. Güney Kore hükümeti, 2016'da aldığı bir karar ile, 80 farklı modelin sertifikalarını iptal etmiş ve ülkede satışını yasaklamıştı. Volkswagen grubuna ait Volkswagen ve Audi markalarının hileli yazılıma sahip, yüksek CO2 emisyonu olan modelleri de yasaklanan listesinde yer almıştı.

ÇOK UYGUN FİYATLARA SATILABİLİR

Bu yasak uyarınca hükümet, Volkswagen ve Audi marka araçlardan yaklaşık 2.500 modeli Alman üreticilere geri yollama kararı aldı. Geri yollanacak araçlar, 2016 senesinden beri Seul'ün 70 km güneyinde bulunan Pyeongtaek limanında tutuluyordu. Araçlardan, önceki ay 1.300 adedinin geri yollandığı, diğer 1.200 adedin ise Nisan sonunda yollanacağı belirtiliyor.

Pyeongtaek limanında halen 10 bin adedin üzerinde Audi ve Volkswagen marka yeni araçların bulunduğu belirtilirken, bu araçların satışı için Güney Kore hükümetinden onay çıkarsa, çok uygun fiyatlar uygulanacağı tahmin ediliyor. Aksi takdirde bu araçlar da geri yollanacak.

 • USD
  -0,02
  3,8117
 • EURO
  0,13
  4,5159
 • ALTIN
  0,14
  154,10
 • PETR
  0,08
  62,8100