Ekonomi

Volkswagen beş yıl içinde binlerce kişiyi işten çıkaracak

Dünyanın otomotiv devlerinden biri olan Volkswagen beş sene içinde 7 bin işçinin işine son vereceğini duyurdu.

Merkezi Almanya'da olan otomotiv şirketi Volkswagen, işten çıkarma açıklamasıyla gündemde. Volkswagen tarafından yapılan  açıkalamada tasarrufa gidileceği duyruldu ve model çeşitliliğin azaltılacağı söylendi. Üretim maliyetlerini azaltmak için böyle bir yol izlendiği belirtildi. 

Firmanın yaptığı açıklamada 2023'e kadar 5,9 milyor Euro tasarruf yapılması beklendiği söylendi. İşten çıkarmaların en önemli unsurunun elektrikli otomobiller olduğu ifade eden firma elektrikli otomobiln yanıcı araca göre yüzde 30 daha az iş gücü istediği belirtildi. İşten çıkarmaların da  bu sebepten kaynaklandığı ifade edildi.

9 BİN BİLGİSAYAR UZMANI ALINACAK

Otomotiv devi firma dünya genelindeki firmalarda 23 bin, Almanyada ise 7 bin olmak üzere toplam 30 bin çalışanı işten çıkartacağını söyledi ancak istihdam müjdesi de verdi. Volkswagen, 9 bin bilgisayar uzmanının alınacağını duyurdu.

Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, Volkswagen'in önümüzdeki yıllarda 70 yeni elektrikli modeli piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. 2030 yılına kadar 22 milyon elektrikli araba üretmeye hedeflediklerini söyleyen Diess, üretilen her on otomobilden dördünün elektrikle çalışacağını söyleyerek yeni hedeflerini açıkladı.