Ekonomi

Yurtdışından alınan ürünler için gümrük limiti düşürülüyor

Yurtdışından satın alınan ürünler için gümrük limiti düşürülecek. İşte yeni gümrük limiti

Yurtdışından yapılan alışverişlerde geçtiğimiz yıl gümrük limiti 30 Euro'ya düşürülmüştü. Bugün alınan karar ile ise bu limit 22 Euro'ya indiriliyor. Yani artık 22 Euro ve üzerindeki yurtdışı alışverişleriniz için gümrük vergisi ödeyeceksiniz.

BAKANLAR KURULUNA SUNULDU

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinlien bilgiye göre konuyla ilgili karar Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Kurul tarafından kabul görmesine kesin gözüyle bakılan 22 Euro'luk limitte Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan karar esas alınıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ AY GİRMESİ BEKLENİYOR

Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde 22 Euro ve üzerindeki alışverişlerde gümrük vergisi alınıyor. AB'ye girmek için yapılacak hamle olarak gösterilen bu kararın önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BİLİMSEL VE EĞİTİM AMAÇLI KİTAPLAR İÇİN KOLAYLIK

Bunun yanında yurt dışından alınan ve Türkiye'de bulunmayan bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için uygulanan tek ve maktu vergi oranının yüksek olması nedeniyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti 150 Euro'ya çıkarılıyor.

%18'LİK KDV SATICIDAN ALINACAK

Yakında yürürlüğe girecek bir diğer kanun ile ise yurt dışı alışverişlerinden %18 KDValınacak. Ancak bu KDV direkt alıcıdan değil satıcıdan tahsis edilecek. Bu yüzden Amazon, Aliexpress ve eBay gibi sitelerden Türkiye'ye gönderim yapan satıcılar, fiyatları yükseltebilir.