Emlak

Arsa mı, yoksa konut mu almalısınız?

Gayrimenkul alırken hangisini tercih ederseniz, hangi vadede ne kadar karlı oluyorsunuz. Sizin için bu konuyu araştırdık.
Gayrimenkul her dönemde ciddi kazançların elde edildiği ve yaygın biçimde tercih edilen bir yatırım alanı. Tabii konut sahiplerinin hem içerisinde yaşayıp, hem de bir fiyatlardaki oynamadan hareketle kar ettikleri bu zemin, yatırım için alınan gayrimenkullerin değerlemesinde kafa karışıklıklarına neden oluyor. Pekiyi hangisini tercih ederseniz, hangi vadede ne kadar karlı oluyorsunuz. Sizin için bu konuyu araştırdık.

STRATEJİK PLANLAMA ÖNEMLİ

Konut veya arsa oluyor olmanız fark etmeksizin, satın alacağınız gayrimenkulün konumu, elbette gelecekte ne kadar kar elde edeceğinizin net bir belirteci oluyor. “Burası bir zamanlar dutluktu” deyimini hepimiz biliriz. Arsa satın alırken, şehirlerin genişleme alanlarının doğru hesaplanması 10-20 yıllık periyotlarda ciddi gelirlerin elde edilmesini sağlayabiliyor. Öyle ki, bugün tarla sıfatına sahip arazilerin değerleri, şehrin genişleme potansiyeline bağlı olarak yüzlerce kat artabiliyor.
Örneğin; İstanbul’da kuzey ormanları civarında bir arazi 10 yıl öncesinde 1 birim fiyata satılırken, günümüzde yeni hava alanı inşaatıyla birlikte aynı arazi 100 birim fiyata satılır hale gelmiştir ki, inşaatın tamamlanıp, şehrin bazı fonksiyonlarının bu alana kaymasından sonra bu değerin çok daha yüksek olması bekleniyor. Tabii, hangi arazinin bu şekilde değer artışına maruz kalacağını tahmin edemiyor olmamız da bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir.

KONUT DEĞERLERİ ASLA DÜŞMÜYOR

İster yatırım olarak satın alın, ister içerisinde yaşayın; bir konu sahibi iseniz sürekli bir değer artışı söz konusu olacaktır. Yapı eskiyor olsa dahi, konutun inşa edildiği arazide siziz payınız olduğundan, gelecekte yapılacak yeni konuttan siz de hak sahibi olacağınızdan bir kaybınız olmayacaktır. Kaldı ki, yeni yapılan konutların değerleri eskilerinden çok daha yüksek olacağından, size kat karşılığı olarak daha az hisse verilecek olsa dahi, zarar etme olasılığınız düşük görünüyor.
Hangi gayrimenkul türünü tercih ederseniz edin, gördüğünüz gibi zarar etmeniz neredeyse imkansız. Ancak, arsa satın alma durumunda elde edeceğiniz birim karın, konutlardan çok daha yüksek olacağı söylenebiliyor. Yatırım maksadı ile gayrimenkul alıyorsanız, tercihinizi arsandan yana kullanmanız daha akılcı görünüyor.
 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900