Emlak

Devremülk satın almak karlı mı?

Devremülk sistemin detaylarından haberdar olmayanlar sisteme soğuk bakıyor olsa da, aslında ülkemizde devremülk sistemi oldukça yaygın.

Tatil için çeşitli alternatifleri tercih ediyoruz. Kimilerimiz birkaç hafta için genellikle otelleri tercih ederken, uzun tatil süreçleri olanların yazlık satın alması genel geçer bir durum. Pekiyi devremülk ile ilgili ne biliyorsunuz? Bu sistemin detaylarından haberdar olmayanlar sisteme soğuk bakıyor olsa da, aslında ülkemizde devremülk sistemi oldukça yaygın bir uygulama ve bütünüyle yasal.

DEVREMÜLK NEDİR?

Hisseler, paylara bölünmüş, bölünen payın belli periyotlarda kullanıldığı konut sistemine devremülk deniyor. Devremülk tapu sahibi olduğunuz bir sistem olarak sunulabildiği gibi, kimi firmaların sözleşmeler kapsamında bu hakkı satması da söz konusu. Tabii geçmişte yaşanan mağduriyetler nedeniyle firma sözleşmeleri ile günümüzde devremülk kullanmak pek tercih edilmediğinden, genellikle hak sahibi olunduğunun kamu nezdinden gererliliği olan bir belgeye dönüştürülmesi tercih ediliyor. Devremülk hissenizi satın alırken, aslında her yılın belli bir dönemi için kullanım hakkı satın almış oluyorsunuz. Genellikle 15 günlük periyotlarda tahsis edilen paylar, hisse sayısına bağlı olarak daha uzun veya yılın farklı aylarında tekrar eden biçimde tahsis edilebiliyor. Pay sahiplerinin tamamının muvaffakatı olması durumunda ilerleyen zaman içerisinde hisse sayısı artırılabildiği gibi, hak sahipleri dilediği zaman hisselerini devredebiliyor.
Özellikle çok uzun sürelerde tatil yapamayacak olanların, yüksek maliyetlerle konaklamamak için bu sistemi tercih etmesi söz konusu oluyor.

2017/12/18/devremulk2.jpg

KİRALIK MI, SATILIK MI?

Devremülk sistemi farklı biçimlerde tüketiciye sunuluyor. Site yönetiminin tayin edeceği biçimde kullanım haklarının kiralandığı opsiyonlar bulunabildiği gibi satın alma seçeneği de söz konusu. Ancak, yaygın uygulama, belli bir giriş payı ödendikten sonra her yıl düzenli olarak ödeme yapılması biçiminde görülüyor. Bu da aslında devremülk sahibi olduğunuzda kira öder gibi bir bedel ödemeniz gerekeceği sonucunu doğuruyor. Ancak, ödediğiniz yıllık munzam aidat içerisinde çoğu zaman, bakım, onarım ve yenileme giderleri de yer aldığından aslında bunu site aidatı gibi düşünmek daha doğru olacaktır.
Satın alma sözleşmelerindeki tüm hususları ciddi biçimde değerlendirerek satın alacağınız devremülkler birer gayrimenkuldür ve her zaman bir yatırım aracı sayılabilir. Bu nedenle ucuz tatil yapabilmenizi de sağlayan devremülk sistemine gene olarak karlı diyebilmek mümkündür.

 • USD
  -0,87
  4,6789
 • EURO
  -0,54
  5,4540
 • ALTIN
  -0,76
  190,94
 • PETR
  3,76
  75,8100