Emlak

Güzergah açıklandı, fiyatlar uçtu

Kanal İstanbul 45.2 km uzunluğunda olacak. Projenin geçtiği güzergahta arsa fiyatları 5 yılda 80 TL’lerden 800 TL’lere çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de 'Çılgın Proje' adıyla tanıttığı Kanal İstanbul'un güzergahının 1/100 bin ölçekli rezerv yapı planıyla Türkiye'nin yüz akı projesinin tüm ayrıntıları tek tek belirlendi. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy'den geçecek Kanal İstanbul 45.2 kilometre uzunluğunda olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıklayacağı projenin ihale süreci de başlatıldı. Hazırlanan 5 alternatiften seçilen Kanal İstanbul'un güzergahı resmileşti. Ve sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu.

Bakan güzegahı açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında açıklanan ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin detayları paylaştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi`nin güzergahını açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir. Küçükçekmece- Durusu hattı 45 km olacak." dedi.

Toplam uzunluk 45.2 km olup 4 ilçeden geçecek

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü'nün doğusundan Karadeniz'e ulaşacak. Proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde

Emlakçılar da yoğun mesai

Bakan'ın açıklamaları sonrasında uzun zamandır hareketliliğin yaşandığı bölgede mal sahipleri de harekete geçti. Çok sayıda mülk sahibi akıl almak için emlakçılara koşarken bölgedeki gayrimenkul uzmanları ise güzergahın netleşmesinin ardından mal sahipleri tarafından satışa çıkartılan mülklerin fiyat güncellemesi yapılması için satışlarının durdurulduğunu belirtti. Uzmanlar güzergahın resmi olarak açıklanması ile m2 birim fiyatlarında da en düşük 100 lira gibi bir artış yaşanmasını bekliyor.

Projenin, Arnavutköy'ün Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Durusu, Karaburun, Sazlıbosna, Tayakadın, Terkos, Yeniköy; Küçükçekmece'nin Fatih, İstasyon, Kanarya, Yarımburgaz mahallelerindeki fiyatları etkilemesi bekleniyor.

Arsa fiyatları katlandı

Kanal İstanbul ile ilgili detayların Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanmasının ardından gözler Küçükcekmece-Sazlıdere-Durusu koridoruna çevrildi. Projenin ilk gündeme geldiği 2011 yılından beri hareketliliğin yaşandığı bölgede Sazlıbosna, Dursunköy, Durusu, Tayakadın, Baklalı ve Yeniköy'de m2 birim fiyatları 80 liralardan 800 TL seviyelerine kadar ulaşmış durumda

Arnavutköy

Arnavutköy ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 176 TL olurken, geri dönüş süresi 23 yıl oldu. Bölgede satılık konut fiyatları 163 bin 220 TL ile 272 bin lira arasında değişiyor.

Küçükçekmece

Bölgede satılık konut metrekare fiyatları 3 bin 361 lira olurken, konut fiyatları 252 bin 089 lira ile 420 bin 100 lira arasında değişiyor. Bölgenin konut yatırım geri dönüş süresi ise 16 yıl.

Dev projenin maliyeti 65 milyar dolar

Projenin 65 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. İnşaat aşamasında 6 bin kişinin, işletme aşamasında bin 500 kişinin çalışması öngörülüyor. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1,5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.