Emlak

İstanbul'un metro projelerinde iptal yok

İstanbul'un yolcu yükünü minimum seviyeye indiren metro projeleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan güzel haber geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 2019 seçimleri öncesi kararlılıkla çalışmaların sürdüğünü söyledi. Uysal, metro projelerinin hiçbirinin iptal edilmediğine aksine daha da hızlandığına dikkat çekti. Başkan Uysal, Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a konuştu.

İSTANBUL 2019 SEÇİMLERİNE HAZIR

-Cumhurbaşkanı geçtiğimiz hafta İl İstişare Toplantısı'nda konuştu. Hedefler çok büyük. İstanbul 2019 seçimlerine hazır mı?

İstanbul 2019'a hazır. İlerleyen aylarda daha da hazır olacak. Belediye Başkanı olunca tabloyu daha iyi görme imkanımız oldu. Mevcut belediyecilik hizmetlerimize bakıldığında, İstanbulluların hem yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayan, hem de sosyal ve kültürel alanlarda sayısız hizmetimiz var. Çocuklarımız ve gençlerimiz için spordan teknolojiye kendilerini geliştirmeye yarayan hizmetlerimiz, bakıma muhtaç yaşlılarımız için evde sağlık hizmetlerimiz, dolayısıyla vatandaşlarımızın hayatlarının her alanına dokunacak hizmetlerimiz var. Bunlar arasında zaman zaman yaşanan yaşanan aksaklıkları da düzelterek hizmeti sürdürüyoruz. Dolayısıyla İstanbullular, İBB'den bekledikleri hizmeti daha hızlı ve kaliteli almaya devam ettikçe, biz 2019'a hazırız demektir.

600 KM YENİ METRO HATTI YAPACAĞIZ

-Siz göreve geldikten kısa bir süre sonra ihalesi açılan Metro ihaleleri ve projelerinin iptali konusunda bir kafa karışıklığı oldu. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz?

Halkımıza "İstanbul'un en büyük problemi nedir" diye sorulduğunda büyük oranda "ulaşım" cevabını alıyoruz. Bu yüzden metro bizim için en hayati konu. Göreve geldiğimizde raylı sistem ve metronun önemini biliyorduk. An itibariyle dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir konumundayız. Ama bugüne kadar hiçbir metromuz zamanında tamamlanamamış. Hep ek süreler alınmış. Geldiğimizde müteahhitlerin bu eski alışkanlıklarının devam ettiğini gördük. 3 yılda bitecek bir metro 6-7 yılda bitiyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. Mevcut devam eden 275 km metroya 600 km daha ilave etmemiz gerekiyordu. 1023 kilometrelik metro hedefine bu hızla ulaşamayacağımızı gördük. İptal yazılarını gönderdiğimizde bütün müteahhitler geldiler, konuştuk. Bizim amacımız Metro çalışmalarını hızlandırmaktı. Müteahitlerden, bu ihaleler öncesinde başlanan ve inşaatı süren 3 metro hattının (Mecidiyeköy-Mahmutbey, Eminönü-Alibeyköy, Dudullu-Bostancı) 2018'in sonuna kadar bitmesi yönünde ek taahhüt aldık. Bu şart ile de Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Ümraniye-Ataşehir olmak üzere 4 hattın yapımına devam dedik. Diğer iki hat da üzerinde çalıştığımız yeni metro yapım sistemini devreye soktuğumuzda devam edecek. Metro iptali yok, yapımları sürecek ve zamanında bitecek. Hiçbir metro çalışmamız durdurulmadığı gibi hızlanarak devam ediyor. Bu müdahale ile metro çalışmalarına 2-3 yıl hız kazandırdık.

2018/02/19/aua.jpg

METROBÜSÜN YÜKÜNÜ HAFİFLETECEĞİZ

-Metrobüsün yükü çok fazla. Hızlı ama özellikle belirli saatlerde meşakkatli bir yolculuk. Metrobüsün yükünü hafifletecek projeleriniz var mı?

Metrobüsün yükünün yakın zamanda hafifleyeceğini düşünüyorum. Kazlıçeşme-Halkalı banliyö açılacak. Ayrıca zamanında bitirilmesi yönünde ek taahhüt aldığımız Mecidiköy-Mahmutbey hattı da açıldığında Metrobüsün yükünün önemli ölçüde hafifleyeceğini düşünüyorum. Bununla beraber, arkadaşlarımız metrobüs seferlerinin optimizasyonu için çalışıyor. Bu çalışma bittiğinde de hissedilir bir iyileşme olacaktır.

YENİ METRO GÜZERGAHLARI İETT'Yİ RAHATLATACAK

-İstanbul'da önemli bir ulaşım yükünü de İETT sırtlıyor. İETT'de neler planlıyorsunuz?

Dünyada birçok nüfusu kalabalık şehir var ama İstanbul'un durumu çok farklı. Ortasından boğaz geçiyor. 100 km.'den fazla uzunluğu olan bir şehir. Ulaşımın çözümü metro ama bu da uzun soluklu bir çözüm. İETT bu noktada önemini koruyor. İETT'miz 6000 araç ile günde 14 defa dünyayı turlayacak kadar yol kat ediyor. İETT'nin uzak hatları var. Bunlar da bazı sorunlar yaşıyor. 60 kişilik otobüsle köye gidiyoruz. 3 kişi ile otobüs geri dönüyor. Bunların maliyetlerine bakıyoruz. 150 hattımızla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bazı hatlarımızla ilgili servis ihalelerine benzer bir ihale sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bunun ciddi bir tasarruf sağlayacağını ve vatandaşımızın çok daha konforlu bir yolculuk yapacağını düşünüyoruz. Bunu 1-2 ay içinde de uygulamaya başlayacağız. Yıllık bir milyar yüz milyon kişiyi taşıyoruz. Sorunları en aza indirme adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Metro güzergahları açıldıkça rahatlama artacak.