Emlak

Konut projelerinde senetle taksit furyası başladı

Konut alımında senetle taksitten, ilk yıl hiç ödeme yapılmayan satışlara kadar pek çok alternatif söz konusu.

Türkiye’de son 10 yılda, daha önce görülmemiş bir hızla artan konut projelerinin hala ihtiyacın bütünüyle karşılanmamış olmasına karşın, satış hacimlerindeki düşüşler nedeniyle müteahhit firmalar tarafından geliştirilen satış yöntemleri dikkat çekiyor. Senetle taksitten, ilk yıl hiç ödeme yapılmayan satışlara kadar pek çok alternatif söz konusu. Kimi ekonomi kaynaklarına göre sorunun temelinde piyasadaki likit eksikliği yatarken, kimilerine göre bankaların kredi koşullarının ağırlaşması gösteriliyor. Her ne sebeple olursa olsun, bugün ev sahibi olmak birkaç yıl öncesine göre çok daha kolay görünüyor.

MEGA PROJELER BOŞ DURUYOR

Özellikle büyükşehirlerde birden bire yükselen mega projeler, birkaç sene öncesine göre düşen talep yoğunluğu nedeniyle inşaat firmalarını zarar ettirme noktasına gelmiş durumda. Konut projelerinin azaldı bu günlerde, mevcut konut stoğunun eritilmesi için çeşitli ve iddialı kampanyalar yapılıyor. Hemen her gazetede boy boy konut projeleri yer alırken, internet reklamları da oldukça yoğun yapılıyor. Firmaların en cazip teklifleri, banka kredisi olmadan ev satın alabilme imkanı ki, kimi firmalar çıtayı yükseltip, 10 yıla kadar senetle vadeli ve vade farksız konut dahi sunuyor. Ev satın almak için bundan daha iyi bir zaman olamaz diyenlere kulak verecek olursak, bu günkü piyasa koşullarında cazip fiyatlarla vadeli olarak satın alınacak konutların birkaç yıl sonra ciddi rakamlara el değiştirme olasılığından söz ediliyor.

BU İŞTE BİR İŞ Mİ VAR?

Konut fiyatlarına karşılık sunulan cazip fırsatları görenlerin konutların bu kadar uygun fiyatlara satılıyor olmasının altında bir olumsuzluk arıyor olması da anlaşılmayacak bir durum değil. Ancak bilinmesi gereken şu ki;  müteahhit firma yaptığı yatırımın karını zaten projenin lansman döneminde topluyor. Satılacak ilk grup konutlarla projenin maliyeti çıkarıldıktan sonra elde edilen her gelir kar hanesine yazıldığından, inşaat firması yapılan promosyonların fiyatları da aşağı çekilebiliyor. Kaldı ki, firmaların maksadı bir an önce projeyi elden çıkarıp elde edecekleri gelirler ile yeni projeler yapmak olduğundan, onlar için gayrimenkul değil, menkul anlam ifade ediyor. Yani, yasal olarak bir sorunu olmayan projelerin hemen hiçbirinde endişe edilecek bir husus söz konusu değil. Güvenilir emlak danışmanlarının sizi yönlendireceği projelerden konut satın almak için hiçbir engeliniz bulunmuyor.

 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900