USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

''Yarın teslim tarihi'' gönderisi doğru mu?

''Yarın teslim tarihi'' gönderisi doğru mu?
10 Ocak 2017 10:49

''Dikkat resmileşti'' ve ''Yarın teslim tarihi''. Facebook kullanıcıları bu gönderileri konuşuyor.

Dünyada en çok kullanılan paylaşım sitelerinden Facebook'ta son günlerde kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde paylaşılan ''Dikkat resmileşti'' ve ''Yarın teslim tarihi'' tarzı içeriklerin doğruluğu paylaşanlar da dahil kullanıcıların geneli tarafından sorgulanmakta. Peki bu paylaşımlarım hali hazırda bir geçerliliği var mı? Konu hakkında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık bir açıklama yaptı.

BU TÜR MESAJLARA ''HOAX'' ADI VERİLMEKTEDİR

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, kullanıcılar arasında paylaşılan “Yarın Teslim Tarihi” metniyle alakalı; “Sosyal ağlarda bu tür yalan haber (asparagas) içeren bilgi mesajlarına kullanıcılar itimat etmekte ve bu bilgileri duvarlarında sorgulamadan paylaşmaktadırlar. Bu tür mesajlara “hoax” adı verilmektedir. Geçmişte e-postalarla başlayan bugün ise sosyal medyada sıklıkla paylaşılan hoaxlarda inanırlığın arttırılması için resmi kurum adları, hukuki terimler, devlet tarafından yayımlandığı iddia edilen belgelerin isimlerini kullanılmakta ve bu tür mesajların yasal yaptırıma sahip olduğu düşünüldüğü için tıpkı bir virüs gibi bu tarz içerikler hızlıca yayılmaktadır.” söyleminde bulundu.

FACEBOOK'TA PAYLAŞTIKLARINIZIN TAMAMI SİZİN MÜLKİYETİNİZDEDİR

Facebook hatta diğer sosyal medya alanları kullanıcılarının araştırmadan bu paylaşımları yaptığı bilgisine yer veren Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık “Eğitim ve bilgi düzeyi yüksek kullanıcılar da ne yazık ki bu asparagas haberlerini kurbanı oluyor ve bu mesajları profillerinde paylaşıyor. Özellikle sosyal medya trollerinin ortaya atmış olduğu bu mesajlar ne yazık ki günümüzdeki konjonktür nedeniyle kullanıcıları olumsuz yönde etkiliyor. Zaten Facebook’a üye olurken kullanıcı sözleşmesini de otomatik olarak kabul etmiş oluyoruz. Dolayısıyla internet ortamında dolaşan ve kaynağı belli olmayan bu tarz mesajlara itibar edilmemesi son derece önemlidir. Paylaşılan metinde Kanal 13 ifadesi yer almaktadır. Bilindiği gibi Türkiye’de böyle bir kanal mevcut değildir. Yine kullanıcıların bu tarz mesajlardan sürekli etkilenmesi üzerine Facebook; “Kontrol Sende” başlıklı bir açıklama yayınlamış ve bu açıklamada; “Facebook’ta paylaştığın şeylerin kontrolünü elinde bulundurmak için bir bildirimi kopyalayıp yapıştırman gerektiğini söyleyen bir gönderi görmüş olabilirsin. Buna inanma. Koşullarımızda çok net bir şekilde belirtiliyor: Facebook’ta paylaştığın bilgilerin ve içeriklerin tamamı senin mülkiyetindedir ve bu bilgilerin nasıl paylaşıldığını gizlilik ve uygulama ayarların aracılığıyla kontrol edebilirsin. Bu uzun süredir böyle ve değişmedi.” görüşlerinde bulundu.

ROMA HUKUKU, ROMA STATÜSÜ

Sözlerinin devamında sosyal medyada paylaşılan dezenformatif mesajlarda bulunan Roma Hukuku, Roma Statüsü gibi söylemlerle ilgili konuşan Yrd. Doç. Dr. Kırık “Roma Statüsü”nün Birleşmiş Milletler Konferansı’nın 1998 senesine mutabakata vardığı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Kuruluş Statüsü olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir. Bununla birlikte Roma Statüsü’ne taraf olan 124 ülke yer almakta olup bu 124 ülke Uluslararası Ceza Divanı (UCD)’nIn yetkisini tanımaktadır. Fakat Türkiye bu statüye bazı nedenlerden dolayı taraf değildir. Dolayısıyla bu durum bile asparagas olan bu metnin çürütülmesi için yeterlidir'' diyerek sözlerine devam etti.

SORUNLARLA KARŞILAŞILMAKTAN KORKULUYOR

Sosyal medya kullanıcılarının ileriki zamanlarda bir sorunla karşılaşmamak adına bu tarz mesajları paylaştığını belirten Kırık; “Bugün çağımızın en temel sorunlarından biri sosyal medya terörü. Troller sosyal medya gündemini hızlı bir şekilde değiştirebiliyor ve kullanıcıları etkileyebiliyor. Bugün profillerimizden yapılan her türlü paylaşımın kayıtları Facebook tarafından tutuluyor. IP adreslerinden bu paylaşımların kim ya da kimler tarafından yapıldığının tespiti mümkündür. VPN kullanılmış olsa bile sorun teşkil etmemektedir. Bu nedenle kullanıcıların bu tarz mesajları paylaşmasının herhangi bir anlamı ya da geçerliliği bulunmamaktadır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP
canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için tıklayın.
En Popüler Galeriler