Dünya

Obama Amerikan halkına veda etti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Şikago'dan Amerikan halkına veda etti. Obama'nın veda konuşmasında öne çıkan mesaj demokrasi vurgusu oldu.
2/10

Amerikan halkına teşekkür eden Obama, ülkenin 8 yılın ardından daha iyi bir konumda olduğunu ifade etti.

3/10

Obama, “Değişimin ancak sıradan insanlar sayesinde yaşanabileceğini öğrendim. İnsanlar bir araya gelip değişimi istemeli. Başkan olarak geçen 8 yıldan sonra buna hala inanıyorum. 8 yıl öncesine göre daha iyi bir yerde olduğumuza inanıyorum” dedi.

4/10

Obama konuşmasında 8 yıllık başkanlık dönemindeki başarılı icraatlarını sıraladı; sağlık sigortası konusunda kendisinin planından daha iyi plan ortaya çıkarsa onu destekleyeceğini ifade etti.

5/10

Obama veda konuşmasında eşi ve ailesinden bahsederken gözyaşlarını tutamadı.

6/10

Küba halkıyla yeni bir sayfa açtığını ve İran'ın nükleer programını tek bir kurşun atmadan durdurduğunu söyleyen Obama, 11 Eylül saldırısının sorumlusu Usame Bin Ladin'i ortadan kaldırdıklarını hatırlattı.

7/10

Gençleri politikaya atılmaları konusunda cesaretlendiren Obama, iklim değişikliği konusuna da değindi ve “Harekete geçilmediği takdirde gelecek nesillere ihanet edilecek” dedi.

8/10

Vedası sık sık tezahüratlar ve "seni seviyorum" sloganlarıyla kesilen Obama’nın konuşmasının son bölümünde, eşi Michelle Obama ve kızları Sasha ile Maria gözyaşlarına hakim olamadı.

9/10

Öte yandan Obama'nın 20 Ocak'ta görevi seçilmiş Başkan Donald Trump'a devredeceği devir teslim töreniyle ilgili hazırlıklar devam ediyor.

10/10

Maliyeti 200 milyon doları bulması beklenen töreni, başkent Washington'da 20 Ocak Cuma günü adeta durmasına neden olacak. Geniş bir alana sivil araçların alınmayacağı o tarihte metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçları da kongre ile Beyaz Saray arasındaki bölgelere hizmet veremeyecek.