Gündem

2018’e damga vuran gazete manşetleri

2018 yılında akılda kalan birçok olay gazete manşetlerine taşındı. Jüri üyelerinin belirlediği Yılın Manşetleri’nde 2018’e damga vuran haberler belirlendi. İşte o manşetler…
1/11

Bolu’daki evinde yaş odun yakmak zorunda kalan ve benzin kullanan 83 yaşındaki Ali Meşe, çıkan yangında evini kaybetti. Olayı Anadolu Ajansı Foto Muhabiri İlhami Çetin’in çektiği fotoğrafla ve Yaktı Bizi ifadeleriyle haberleştiren Posta ise yılın manşeti unvanının sahibi oldu.

2/11

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun iki ay arayla yayınladığı nişasta bazlı şeker raporları arasında çıkan farklılıklar Birgün’ün manşetine bu ifadelerle çıktı.

3/11

Özel mülk statüsünde olduğu için gerektiği gibi korunamayan ve definecilerin talanına uğrayan Barglyia antik kenti, hissedarı Hüseyin Üçpınar tarafından 35 milyon liraya satışa çıkarılınca Hürriyet gazetesi de bu sıradışı olayı manşetine taşıdı.

4/11

Sapanca’da dört bacağı kesilmiş vaziyette bulunan yavru köpek, tüm ülkede büyük infiale neden olmuştu. Habertürk olayı hayvana işkencenin suç olması gerektiğini savunan sayısız insanın talebinden hareketle “Adsız milat” manşetiyle gördü.

5/11

Sözcü gazetesi, enflasyonun pazar fiyatlarına yansımasıyla yaşanan fiyat artışlarını “Temel gıda maddesi soğan, doları geçti” ifadeleriyle manşetine taşıdı.

6/11

Çorlu’da yaşanan ve 24 kişinin hayatına mal olan tren kazasının ardındaki ihmali manşetine taşıyan Birgün yılın manşetleri arasında kendine ikinci kez yer buldu.

7/11

ABD ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik gerilimin ABD piyasalarındaki negatif yönlü etkisini manşetine taşıyan Güneş, başkan Donald Trump’ın saçlarının uçuştuğu fotoğrafı “Rüzgâr tersine döndü” ifadeleriyle kullandı.

8/11

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşmasında gerçekleşen polis müdahalesini manşetine taşıyan Cumhuriyet, gözaltına alınan Emine Ocak’ın ve müdahaleye direnen isimlerin fotoğrafını birinci sayfasında kullandı.

9/11

İstanbul Pendik’teki evinin penceresinden, gürültü yaptıkları gerekçesiyle parkta oynayan çocuklara ateş eden kişinin mahkemeye dahi çıkmadan serbest bırakılması Posta’nın manşetine böyle yansıdı.

10/11

Posta, Haydarpaşı Garı’nda devam eden arkeolojik kazılarda bulunan ve 1.000 yaşında olduğu tahmin edilen iskeletin haberini esprili bir dille verdi.

11/11

Jüri üyeleri, 5 Temmuz itibarıyla basılı hayatını tamamlayan Habertürk ve 1 Kasım itibarıyla ek olarak haftada bir kez yayınlanmasına karar verilen Vatan gazetelerinin son baskılarını ilk 10’da olmasa da ödüllendirmek ve tarihe not düşmek istedi.