Gündem

210 metre yükseklikte ip üzerinde çılgın yürüyüş

Malatya'da düzenlenen "Levent Vadisi Uluslararası Doğa Sporları Festivali" kapsamında kente gelen İsviçreli slackline (denge sporu) sporcusu Samuel Volery, yerden 240 metre yükseklikteki Levent Vadisi'nde gevşek ip hattı üzerinde bin 210 metre yürüyüş gerçekleştirdi.


ABD'deki Büyük Kanyon'a benzetilen ve 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarının bulunduğu Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi'nde Akçadağ Belediyesi, Extrem Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve İnönü Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen festival kapsamında Slackline Türkiye Ekibi'nin daveti üzerine Levent Vadisi'ne gelen 33 yaşındaki Volery, kanyonda dünyadaki en uzun gevşek ip hattı üzerinde dünya rekoru kırma denemesi yaptı.


Volery, yaptığı açıklamada, Slackline Türkiye Ekibi'nin de katkılarıyla daha önce Fransa'nın Aiglun kentinde Nathan Paulin ve Danny Mensik tarafından kırılan bin 20 metrelik dünya rekorunu Malatya'da geçtiğini söyledi.


Slackline Türkiye ve Slacktivity Ekibi'nin vadinin bir ucundan diğer ucuna 3 günlük çalışmanın ardından ip çektiklerini anlatan Volery, ilk denemesinde hiç düşmeden bin 210 metre yürüyerek, dünya rekorunu Levent Vadisinde kırdığını ifade etti.


Volery, geçen yıl Fas'ta dünya rekoru denemesi yaptığını ancak hava şartlarından dolayı bunu gerçekleştiremediğini anlatarak, "Orada rekor kıramadık. Levent Vadisi'ne geldik ve kurabildiğimiz en uzun hattı kurduk.


İlk denememde dünya rekorunu kırdık. Bence bu bizim için büyük başarı. Ekip çok iyi çalıştı, büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum." diye konuştu.


Rüzgarın kendisini zorladığını kaydeden İsviçreli sporcu, "Bin 200 veya bin 300 metre hedefimiz vardı, burada bin 210 metre yürüdüm, hedefimizde ulaştık diyebiliriz.


Neredeyse birkaç kez düşecektim. Eğer hava şartları uygun olsaydı, çok daha uzun bir ip hattında yürüyebilirdim. İşin zorluğu da bu, hiç bir zaman mükemmel hava şartlarını yakalayamıyoruz." ifadelerini kullandı.


Volery, vadinin birçok spor için elverişli olduğunu ve bir daha gelmek istediğini aktararak, Levent Vadisi Uluslararası Doğa Sporları Festivali'ni düzenleyen Akçadağ İlçe Belediyesi, Extrem Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, İnönü Üniversitesi ve Slackline Türkiye Ekibi'ne teşekkür etti.


Extrem Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mahir Karakaya ise festival kapsamında gevşek ip hattı üzerinde rekor denemelerinin yapıldığına dikkati çekerek, festivalin yarın başlayacağını, organizasyon başlamadan denemeler esnasında dünya rekorunun kırıldığını söyledi.


Slackline Türkiye Ekibi üyesi Nuri Kayserilioğlu, festivalde ekip olarak 4 farklı gevşek ip hattı üzerinde çeşitli gösteriler yapacaklarını ifade ederek, bu sporu ilk defa denemek isteyenler için güvenli yükseklikteki yer hatlarında eğitimler vereceklerini kaydetti.