Gündem

'Kaplumbağa Dilek' denize açılmak için gün sayıyor

Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı halde bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, geçirdiği ikinci ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.


Çanakkale sahilinde, Dilek adlı küçük bir kız tarafından 18 ay önce başından ağır yaralı şekilde bulunan, ilk müdahalesi Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde yapılan deniz kaplumbağası, tedavisinin devamı için getirildiği Türkiye'nin Bakanlık onaylı ilk ve tek özel Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezine sahip Sea Life İstanbul'da, veterinerler tarafından ameliyat edildi.


Bulunduğunda başında ölümcül bir yarık olan kaplumbağanın ilk operasyonda kafatası kırıklarının tedavisi yapıldı.


Ardından antibiyotik ve serumlarla tedavisine devam edilen kaplumbağaya, kendisini bulan küçük kız Dilek’in ismi verildi.


"Dilek"in, ilk operasyonda müdahale edilemeyen ve kafasında ilk hastalık döneminden kalan kitle, yurt dışındaki uzman veterinerlerin de görüşüne başvurularak planlanan operasyonla başarılı bir şekilde alındı.


Veteriner hekimler İlker Tülek ve Melani Sezer tarafından gerçekleştirilen ameliyat başarıyla sonuçlanırken, akvaryum küratörü de dahil olmak üzere 4 kişilik akuarist ekip operasyon sırasında hazır bulundu.


Türkiye'de sürüngenler üzerinde ilk kez uygulanan bal tedavisi yöntemi de Dilek’in sağlığına kavuşmasında etkili oldu.


Merkeze ilk getirildiğinde 20 kilogram olan ve aldığı darbe nedeniyle yeme güçlüğü çeken Dilek'in ağırlığı, veterinerlerin desteğiyle 40 kilograma çıktı.


Kaplumbağa Dilek'in sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Sea Life İstanbul’un küratörü Çağdaş Güven Işık, dişi bir caretta caretta olan Dilek'i yoğun bakım altında, hayati fonksiyonları durmak üzereyken teslim aldıklarını söyledi.


Kaplumbağanın, merkezde 6 ay süren yoğun bakım süresince hareket edemediğini ve besin alamadığını anlatan Işık, Dilek'in kendi kendine hareket edebilir ve yemek yiyebilir hale geldikten sonra, kafasına aldığı darbeyle ilgili ilk operasyonun gerçekleştirildiğini belirtti.