USD
3,5561
14°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

'Gri memurluk' nedir, kimleri kapsıyor?

'Gri memurluk' nedir, kimleri kapsıyor?
10 Ağustos 2016 16:45

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalarla açığa alınan devlet memurları için 'Gri memurluk' dönemi başlıyor. Peki nedir bu 'Gri memurluk'?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasında, bugüne kadar yaklaşık 70 bin devlet memuru açığa alındı. 

Delil yoksa 'gri' alana

Bakanlar Kurulu'nun kararı ile gündeme gelen 'Gri memurluğu', FETÖ üyeliği kapsamında ihbar edilen memurlar oluşturacak. Ancak üyeliği delillendiremeyen ancak kuvvetli şüphelerin bulunduğu memurlardan oluşaan bu memurlar, 3-4 yıl takip altına alınacak.

Bu takip sürecinin ardından FETÖ ile bağı belirlenen memurlar ise memurluktan atılacak.

Üç sınıflandırma yapılacak

Fakat bakanlıklara gelen ihbarlar ayrı bir değerlendirmeye tutulurken, ihbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi uygulanmayacak. Memurlar, 'çok şüpheli', 'şüpheli' ve 'az şüpheli' olmak üzere sınıflandırılarak ‘gri memurluk’ statüsüne alınacak.

Hakkında kuvvetli delil bulunan memurlar görevlerinden atılacak, 'az şüpheli' gruptakilerle ilgili karar ise ise üç-dört yıllık yakın takibin ardından verilecek.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP
salih kara

9 ay önce

Fetö ile hesaplaşmanın amacına ulaşabilmesi için; 1- KPSS'de kopya ile işe girenlerin, 2- Yüksek bürokratların, 3- Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Sadullah Ergin, İ. Melih Gökçek vb siyasetçilerin, 4- Nureddin Veren, Latif Erdoğan, Said Alpsoy vb eski Fetöcülerin, 5- Memur-Sen, Hak-İş vb sendika ve konfederasyon yönetici ve çalışanlarının, 6- Müsiad vb stk yöneticilerinin sorgulanması gerekir...
canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için tıklayın.
En Popüler Galeriler