Gündem

15 Temmuz davasında 11 kişiye müebbet hapis

15 Temmuz darbe girişimi davasında aralarında Kurmay Albay ve Albay rütbeli sanıklarında bulunduğu 11 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine 39 jandarma personelinin yargılandığı davada nihai karar açıklandı.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında bulunan binada yaptığı duruşmada, sanıklara son sözleri soruldu. Mahkeme heyeti nihai kararını bildirdi.

15 TEMMUZ SANIKLARINA MÜEBBET HAPİS

Heyet, tutuklu sanık eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan ve eski Albay Haydar Yalın dahil 11 sanığa “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan sanıkların duruşmalardaki iyi halleri dikkate alınarak müebbet hapse çevrildi. Heyet diğer 28 sanığa ise ”anayasayı ihlal etmeye yardım etme” ve ”terör örgütüne üye olma” suçlarından değişik miktarlarda hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, tutuksuz yargılanan 4 sanığın tutuklanması hükmünü açıkladı.

İlk olarak 92 sanık hakkında açılan davadan, sivillerin dosyalarının ayrılması sonucu sanık sayısı önce 68’e düşmüştü. Daha sonra mahkemenin yargılama sırasında hakkında yazılan yazılara cevap gelmeyen 29 sanığın dosyası da ayrılmıştı.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.