Gündem

17 yaşında ölen Aleyna için adalet nöbeti

Antalya'da trafik kazasında ölen Aleyna'nın babası Şahimerdan Budanır, iki sanığın tutuksuz yargılanmalarına isyan etti, adalet nöbetine başladı.

Antalya'da geçen yıl geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve bağışlanan organlarıyla hastalara umut olan 17 yaşındaki Aleyna Hatun Budanır'ın ölümüyle ilgili yargılanan iki sanığın tutuklanması için savcının yaptığı itiraz mahkemece reddedilmişti. Karara isyan eden baba Şahimerdan Budanır'ın adalet mücadelesi sürüyor. Budanır adalet yerini buluncaya kadar oturma ve açlık grevi yapmakta kararlı. Hakimin mahkemede kendisine yeteri kadar söz hakkı vermediğini iddia eden acılı baba, "Valiliğe dilekçe vereceğim. Bireysel protesto hakkımı kullanacağım. Cumhuriyet Meydanı veya kapalı yol havuz başında oturma eylemi yapacağım. Açlık grevine kadar gideceğim" dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçen yıl 16 Ağustos tarihinde Antalya Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Aleyna Hatun Budanır' servis aracından inerek yolun karşısına geçmek isterken Hakan K. yönetimindeki 07 FC 645 plakalı otomobilin altında kaldı. Servis sürücüsü Mahmut Y. adli kontrolle bırakıldı, Budanır'a çarpan otomobilin şoförü Hakan K. ise tutuklandı. Ancak ilk duruşmada Hakan K. da tahliye edildi, Mahmut Y. hakkkındaki adli kontrol ise kaldırıldı.

Cumhuriyet Savcısı Faruk Kurt tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan itiraz dilekçesinde karara karşı çıkıldı. Dilekçede Budanır'ın Akdeniz Bulvarı üzerinde hatalı şekilde indirildiği iddia edildi. Budanır'ın servis yolundan karşıya geçtiği sırada, diğer sanık Hakan K'nin, idaresindeki araçla çarparak genç kızın hayatını kaybetmesine sebebiyet verdiğine işaret edilen itiraz dilekçesinde, 9 Kasım'da görülen duruşmada tutuklu sanık Hakan K'nin tahliyesine ve sanık Mahmut Y. hakkında ise adli kontrolün kaldırılmasına karar verildiği hatırlatıldı. Davanın delillerinin henüz toplanmamış olduğu öne sürülen itirazda, "Trafik bilirkişisinden alınan rapor ile keşif sonrası mahkemece alınan rapor arasında önemli derecede çelişki bulunuyor. Bu nedenle İstanbul Adli Tıp Kurumundan rapor alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır" ifadesine yer verildi. Ölenin yaşı, şikayetin devam etmesi ve çarpmanın servis yolunun bitiminde meydana gelmesinin de dikkate alınması gerektiği vurgulanan dilekçede, şunlar kaydedildi: "Mahmut Y'nin genç bir kızı hatalı bir şekilde indirmesiyle olaya sebebiyet vermesi, suç vasfı ve eylemin temas ettiği kanun maddesindeki öngörülen ceza miktarı gözetilmeden takdirde yanılgıya düşülerek Hakan K'nin tahliyesine Mahmut Y'nin serbest bırakılmasına karar verilmesi usul ve kanuna aykırı olduğundan kararın kaldırılması ve sanıklar hakkında yakalama müzekkeresi düzenlenmesi arz ve talep olunur." Ancak savcının dilekçesini inceleyen mahkeme, itirazı kabul etmedi. Aleyna Hatun'un anne ve babası ile avukatlarının itiraz ettiği bilirkişi raporunda da genç kızın asli kusurlu, sanıkların ise tali kusurlu olduklarına yer verilmişti.