Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Liderler Zirvesi’ndeki temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin ile görüşmesi 55 dakika sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

“MUTABAKATTA AKSAMA YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin basına açık bölümünde kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, “S-400’ler ile ilgili Rusya ile mutabakatımızda da bir aksama söz konusu değil.” dedi.

Putin ise yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin 2018 yılında yüzde 15 arttığını aktararak, her iki tarafında yaklaşık 10 milyar dolarlık ciddi boyutta karşılıklı yatırımlar söz konusu olduğunu ifade etti. Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna ilaveten 900 milyon euro’luk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.”

PUTİN İLE İDLİB KONUŞULDU

G20 Liderler Zirvesi’nin kapanış oturumunun ardından basın toplantısı düzenleyen Erdoğan’a Putin ile yaptığı görüşmede İdlib konusunun görüşülüp görüşülmedi soruldu.

Erdoğan, bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Bizim Sayın Putin’le bir görüşme yaptığımızda İdlib’in gündeme gelmemesi takdir edersiniz ki mümkün değil. Çünkü o bölgede Türkiye-Rusya Federasyonu olarak fiilen aynı zamanda varız. Tabii İran’la da yine Soçi Zirvesi çerçevesinde birlikte bir duruşumuz var. Ben bu gözlem noktaları dediğimiz, özellikle 12 noktaya rejim tarafından maalesef saldırı oldu. Bu saldırılar esnasında bir askerimiz şehit oldu. Tabii gereken ondan sonra tarafımızdan yapıldı. Temenni ederiz ki bundan sonra bu tür saldırılar olmaz. Şu anda bir sükunet söz konusu. Bunları asla beklemiyoruz, bir daha olmaması gerekir. Bunları ele aldık, bunlarla ilgili görüşmeyi de yaptık. Bu gözlem kulelerinin varlığı İdlib’in korunmasıdır, bölgenin korunmasıdır. Bu konudaki hassasiyetimizi de sonuna kadar özellikle koruyacağız.”

“S-400 SEVKİYAT AŞAMASINDA”

Erdoğan, Rusya’dan S400 alımına ilişkin bir soruya ise, Trump’ın basın toplantısını hatırlatarak Erdoğan, şöyle dedi:

“Kendisiyle görüşmemden hemen önce basın mensuplarına da bu konularla ilgili gayet güzel cevabı verdi. S400’lerle ilgili konuda bizim tabii bütün anlaşmamız, her şeyimiz bitmiştir ve şu anda artık olay teslimat sürecindedir. Ve teslimat sürecinde de olan böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Bu iş bitti.

Fakat burada bir gerçeği ortaya koymamız lazım. Biz Patriotlar alma hususunda Sayın Obama döneminde bir adım atmıştık. Ancak Patriotlar hususunda maalesef ‘kongre müsaade etmedi’ dediler ve bize böyle bir satışı gerçekleştirmediler. Bizim de tabiki hava savunma sistemleri için böyle bir adımı atmamız gerekiyordu ve en uygun şartlarda bunu Rusya’dan bulmuş olduk ve kendileriyle de anlaşarak, bu adımı attık.”