Gündem

92 oy alan bağımsız aday seçimin tekrar edilmesini istedi

23 Haziran İBB seçimlerinde 92 ay alan bağımsız aday Mehmet Ali Aydoğmuş, seçimlerin tekrar edilmesi için itirazda bulundu.

31 Mart Mahalli İradeler Seçimlerinin ardından itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla iptal edilerek 23 Haziran’da tekrar edilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine bağımsız adaydan itiraz geldi.

“OYLARIM BAŞKALARINA YAZILDI”

Bağımsız aday olan ve 92 oy alan Mehmet Ali Aydoğmuş, “kendisine verilen oyların kasıtlı olarak başka siyasi partilere kaydedildiği” iddiasında bulunarak itiraz etti. 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu’na hazırladığı dilekçeyi veren Aydoğmuş, seçim tekrarının demokratik ve adaletli bir karar olmadığını savundu.

Aydoğmuş, “Bu seçim Türkiye’mizin tarihinde kara sayfa olarak yer almıştır. İstanbul toplumu ve gelecek nesil için, demokrasimiz ve kara lekenin silinmesi için seçimin tekrarlanması gerekmektedir.” dedi. 

“TUTANAK VERİLMEDİ”

Tüm sandıklarda kendisine verilen oyların bir kısmının sandık kurulları başkanlarınca kasıtlı olarak diğer siyasi partilere kaydedildiğini ve sandık sonuç tutanaklarına da bu şekilde geçtiğini söyleyen Aydoğumuş, kendisine 39 ilçede herhangi bir sandık tutanağı ve çetelesi verilmediğini ve itiraz süresinin de bildirilmediğini ileri sürdü.

Aydoğmuş, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde aldığı oyların başka bir siyasi partiye kaydırıldığının aşikar olduğunu iddia ederek, mağdur edildiğini söyledi.

YSK’ya gönderilmek üzere dilekçesini teslim eden Aydoğmuş daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu. 31 Mart’ta 262 oy aldığını, bu seçimde ise 92’ye oy aldığını ifade etti.