Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan- Tillerson görüşmesi bitti

Beklenen isim ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tillerson'u kabul etti. Görüşme 3 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabulü sona erdi.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı kabulü saat 19.40'ta başladı ve saat 22.55'te bitti.

3 saat 15 dakika süren kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Beştepe’de bu akşam gerçekleşen kabulde, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele meselesi ve ikili ilişkiler ele alındı. Görüşmede Türkiye’nin tüm bu konulardaki önceliklerinin ve beklentilerinin ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a açık bir şekilde iletilmiş olduğu kaydedildi. Görüşmede FETÖ ve Halk Bankası davasının da masaya yatırıldığı kaydedildi. Tillerson'un ziyaret öncesi "ABD hiçbir zaman YPG'ye ağır silah vermedi" şeklinde yaptığı açıklamanın da ayrıntılı şekilde konuşulduğu belirtildi. 

AÇIKLAMA BUGÜN

ABD Dışişleri Bakanı bugün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek. İki mevkidaş, ortak basın toplantısı da düzenleyecek.

2018/02/15/uiae.jpg

İkili görüşmelerde, başta ABD'nin terör örgütü PYD/PKK'ya verdiği destek olmak üzere Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak gündeminde öne çıkan konular ele alınacak ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuluyor.

SKANDAL AÇIKLAMA

Öte yandan ritik ziyarete saatler kala Tillerson'dan skandal bir PKK/YPG açıklaması geldi. Tillerson, "YPG'ye silah vermedik. Bu yüzden geri alınacak bir şey yok" dedi.