Dünya

ABD Ortadoğu’ya 5-10 bin asker daha gönderiyor

ABD ile İran arasında tansiyon yükselirken Washington yönetiminin Ortadoğu’ya 5-10 bin ilave asker göndermeyi planladığı ortaya çıktı.

ABD ile İran arasında tansiyon artarken Amerikan basınında Washington yönetiminin bölgeye 5-10 bin ilave asker göndereceği haberleri çıkmaya başladı. ABD Savunma Bakan vekili Patrick Shanahan haberleri yalanlamadı ancak sayı farklı olsa da bölgeye ek kuvvet göndermelerinin ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı. Trump yönetiminin Suriye ve Irak’taki ABD güçlerinin çekileceğini açıklamasından sonra başlayan ek kuvvet tartışmaları ‘Hedefte İran mı var’ sorularını gündeme taşıdı.

İLAVE ASKER GÖNDERİLMESİ MASADA

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan, İran konusunda ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie ile yakın temasta olduklarını söyledi. Ortadoğu’daki son durumla ilgili şu bilgileri paylaştı: 

ORTADOĞU’DA YETERLİ KUVVETİMİZ OLACAK

İlave asker sayısı için 5 bin de denildi. Bu konuda birkaç yorumda bulunmak istiyorum. 10 bin veya 5 bin gibi bir rakam yok. Bu iddialar doğru değil, bunlar gerçeği yansıtmıyor. Yeni gelişme ve tedbirlere ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile bir araya geleceğiz ve birkaç brifing daha alacağız. Şu anda odaklandığımız konu Orta Doğu’da yeterli kuvvet koruma unsurlarına sahip olup olmadığımızdır. Bir değişiklik olduğunda size açıklama yapacağıma söz veriyorum.

İRAN YANLIŞ YAPMAKTAN KAÇINMALI

ABD’nin bölgeye yığınak yaparak İran’ı provoke ettiği öne sürülüyor. İran’ın yanlış hesap yapmasından kaçınmak istiyoruz. Bunların haklı yorumlar olduğunu düşünüyorum. İşimiz caydırıcılıktır. Bu, savaşla ilişkili değil. Orta Doğu’da görevlerimiz var. Serbest dolaşımı sağlamak, Suriye ve Irak’ta terörle mücadele, El Kaide’nin Yemen’de yenilmesi ve daha sonra da Ürdün ve İsrail’in korunması gibi.

TRUMP’A BRİFİNG VERECEK

Şu anda üzerine çalıştığımız şey şu: Orta Doğu’da kuvvet koruma konusunda daha ne yapabiliriz. Birçok seçeneğimiz var. Buna ek kuvvet göndermek de dahil olabilir. Muhtemel tedbirleri Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüştükten sonra ABD Başkanı Donald Trump’a ileteceğim. Görüşme sonrasında değişiklik olması durumunda bunu Kongre ile de paylaşacağım. CENTCOM Komutanı ile görüşme trafiğinin artması normal. Orta Doğu’daki dinamikler nedeniyle şu anda oldukça yüksek bir güvenlik seviyesindeyiz.

ABD, son zamanlarda İran’dan tehdit aldığı gerekçesiyle bir uçak gemisi görev grubunun yanı sıra bir çıkarma gemisi, 4 bombardıman uçağı ve bir Patriot hava savunma bataryasını Orta Doğu’ya sevk etti.