Gündem

Abdullah Gül Cuma namazı çıkışı konuştu

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül KHK çıkışı sonra kendisine yönelik eleştirilerle ilgili olarak "Bu konularla ilgili polemiğe girmek yakışmaz" dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul'da Orman Bölge Müdürlüğü içindeki Fatih Ormanı Camisi'nde kıldığı cuma namazı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Yaptığı KHK çıkışı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı AK Partililerin eleştirilerine hedef olan Gül "Bu konularla ilgili polemiğe girmek bana yakışmaz. Dolayısıyla her şey zaten ortada. Herkes birbirini biliyor. Onun için bir polemiğe girmek istemiyorum arkadaşlarla" yanıtını verdi. 

TÜRKİYE'NİN İMAJI AÇISINDAN

Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkındaki kararını da değerlendiren eski Cumhurbaşkanı "Ben cumhurbaşkanı iken ve ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanması hem adalet açısından hem Türkiye'nin imajı açısından doğru olduğunu hep söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye'nin rahatlaması ve imajıyla, iyileşmesi açısından da hak, hukuk bu konularda yargılama yine devam eder yazarların, çizerlerin, gazetecilerin" yanıtını verdi. 

UMARIM SON KEZ UZATILIR 

Abdullah Gül, OHAL'in uzatılmasıyla ilgili de "Herhalde son defa meclise sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Türkiye'nin artık demokratik nizama geçtiğini tüm dünyaya göstermesi, özgürlükçü bir yolu izlediğini göstermesi, tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, hem özgüveni itibariyle hem Türkiye'nin dış ilişkileriyle tüm ekonomi itibariyle, hem diğer bir çok konularda doğru olacağına inanıyorum. O bakımdan artık tabii ki çok olağanüstü dönem yaşadı. Bunları kontrol altına almak için  bunlar gerekliydi. Ama artık her şey normalleştirilmesi ve Türkiye'nin demokrasinin bütün fonksiyonlarıyla işlediğini göstermek  Türkiye'ye çok büyük bir iyilik olur. Herkes için de büyük bir ümit olur kanaatindeyim." diye konuştu.