Gündem

Ahmet Tonkul kimdir? Tuğba Kuruyemiş'e kayyum!

Tuğba Kuruyemiş'e kayyum atanmasıyla adı bir kez daha gündeme gelen Ahmut Tonkul kimdir? Şirketi Tuğba Kuruyemiş'i nasıl büyüttü?

FETÖ soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ahmet Tonkul, 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye oldu. Ancak şirketi Tuğba Kuruyemiş üzerindeki soruşturma devam etmekteydi. Bugün Tuğba Kuruyemiş'e kayyum atandığı haberleri basına yansıyınca Ahmet Tonkul ismi yeniden gündem oldu. Kimdir bu Ahmet Tonkul? 

Tuğba Kuruyemiş’in sahibi Ahmet Tonkul kimdir

Türkiye’de büyüme potansiyeli olan markaların attıkları ilk adımlardan biri bayilik vermektir. Ancak Tuğba Kuruyemiş’in sahibi Ahmet Tonkul şimdiye kadar bu teklifleri, Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda kibarca reddettiklerini söylüyor. İlk yurt dışı açılımını Azerbaycan ile yapan şirketin hedefleri arasında Hollanda, Japonya ve Almanya gibi ülkeler de vardı. Ancak Türkiye’de genişleyen FETÖ soruşturmalarının ucu Ahmet Tonkul’a da ulaştı. Ve bugün mahkeme kararıyla şirketi Tuğba Kuruyemiş’e kayyum atandı.

Ahmet Tonkul Tuğba Kuruyemiş ile yakaladığı başarıya güvenerek 2014 yılında baharat ve zeytinyağı satışına da başladı.

Tuğba Kuruyemiş hakkında

İlk şubelerini Aydın’da açtıktan sonra kısa sürede Ege bölgesini bütünüyle kapsayan ardından Türkiye’ye yayılan Tuğba Kuruyemiş özellikle taze ve lezzetli çekirdekleriyle öne çıkan bir kuruyemişçiydi. Çekirdeğin yanında fıstıklı lokumlarıyla da hayli iddialı bir kuruyemişçiydi. Fıstık konusunda da özel uzmanlığı bulunan şirket, ürettikleri fıstık ezmelerini minik kavanozlarda satmaktaydı. Tuğba kuruyemiş fındık, fıstık, çekirdek gibi çerezlerin yanında şekerlemede de uzmanlaşmış bir şirketti.

1980 yılında Aydın ilinde kurulan Tuğba Kuruyemiş ürünlerini ‘sıcak sıcak taptaze’ sloganıyla satmaktaydı. Türkiye’deki 63 mağazasında toplamda 750 çeşit ürün satılmaktaydı. Sektöre Lezzet Kuruyemişleri markasıyla adım atan firma Tuğba Kuruyemiş adıyla ilk mağazasını 1988 yılında açtı.

FETÖ'den tutuklandı

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Aydın’da başlatılan FETÖ soruşturmasında tutuklanan esnaf ve işadamlarından biri de Ahmet Tonkul ve oğlu Fatih Tonkul oldu. Ahmet Tonkul’un tutuklanmasıyla ilgili medyada yer alan haberlerde Tonkul’un evinde, hemen hemen bütün FETÖ’cülerde bulunan 1 dolara rastlandığı kaydedildi. Ahmet Tonkul’un tutuklanma gerekçesi ise FETÖ’ye finansal destek sağlamak.

 • USD
  -0,62
  3,8627
 • EURO
  -1,05
  4,5378
 • ALTIN
  -0,46
  155,89
 • PETR
  -0,19
  63,2200