Gündem

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten AB’ye: Bu rüşvet siyasetidir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AB’ye “Birtakım AB yetkilileri, Türkiye’ye ek mali yardımdan bahsediyor bu rüşvet siyasetidir.” mesajı gönderdi.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Genel Merkezi’nde basına kapalı yapılan toplantı, saat 16.40’da başladı. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

AA‘da yer alan habere göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin 1. yılı dolayısıyla, “Herkes çıkar hesaplarıyla yan çizmeye çalışırken, Türkiye adaletin tahakkuku için ilkeli süreç yürüttü. Birileri bunu Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ikili mesele haline getirmeye çalışıyor. Bu kesinlikle söz konusu değildir, Kral ve tabii ki Suudi Arabistan halkı tartışmaların dışındadır.” dedi.

Çelik, “(Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasındaki temasları) “Temaslarla ilgili bir tanesini öne çıkarıp garip komplo teorilerini içeren birtakım yorumlar görüyorum. Halbuki bütün bu temaslar, kapsamlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın Amerika ziyaretlerinde gerçekleştirdiği, farklı kimliklere saygıyı, farklı kimliklerle diyaloğu önemseyen diyalogların bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı. 

Güvenli Bölge konusunda da açıklamalarda bulunan AK Parti sözcüsü Çelik , “AB’deki bazı odaklar, Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirmek istediği yaklaşımına giriyorlar. Bu baştan aşağı yalandır. Birtakım AB yetkilileri, Türkiye’ye ek mali yardımdan bahsediyor bu rüşvet siyasetidir.” diye konuştu. 

CHP’nin Suriye konferansını da değerlendiren Çelik “Güvenli Bölge’ye ‘soykırım koridoru’ diyen birisinin konferansa davet edilmesi ibretlik bir durumdur.” dedi.

“Faruk Çelik kişisel görüşünü söylemiş”

Çelik, İstanbul’daki deprem toplantısı hakkında “Her kesim davet ediliyor. İş üretmek yerine kişisel konularla gündeme gelenlerin bu süreçte fayda üretmeleri beklenmiyor.” şeklinde konuştu.  

AK Parti’nin gündeminde yok

Çelik, Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 artı 1 oy ile seçilmesine ilişkin, “AK Parti’nin gündeminde böyle bir mesele yok, Faruk Çelik kendi kişisel görüşünü söylemiş.” dedi.