Gündem

Albert Einstein'ın İlginç Evlilik Sözleşmesi!

İşte Alman teorik fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein'ın özel hayatı ile ilgili olan, pek çok kişi tarafından merak edilen etkileyici bilgiler...

Albert Einstein'ın profesyonel hayatı ile alakalı çok şey öğrenmek mümkün. Ancak Einstein ile ilgili asıl etkileyen bilgiler özel hayatı ile ilgili olanlar. Böyle bir bilim insanının günlük hayatını nasıl yaşadığı  insanların ilgisini çekiyor.

Albert Einstein, 1903 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu vatandaşı ve zengin bir Sırp ailenin kızı olan Mileva Marić ile evlendi. Bu evlilikten Hans Albert ve Eduard olmak üzere 2 oğlu dünyaya geldi.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:408px; width:620px" />

"BABAM BİZİ TERK ETTİ"

Laurent Seksik isimli yazarın kaleme aldığı yazıda Eduard Einstein'ın babası için ''Babamdan bahsederken dilim niye mi bu kadar zehir saçıyor? Haberiniz yok mu? Cümle alem biliyor zannediyordum. Babam bizi; annemi, ağabeyimi ve beni 1914 Ağustos'unda Berlin'deki peronda terk etti. O günün ardından da savaş ilan edildi.'' ifadelerini kullanıyor.

Einstein 1914 yılında eşi Mileva ile olan evliliğine neredeyse son verecek duruma gelmişti. Üniversite aşkı olan bu ilişki artık bitmek üzereydi. Einstein, eşi Mileva'ya çocuklarının hatrına bu ilişkiyi sürdürebileceğini ama istediği sözleşmeyi imzalaması gerektiğini söyledi.

" style="border-style:solid; border-width:1px; height:413px; width:620px" />

İşte Einstein'ın Evliliği Sürdürme Şartları:

1. Çamaşırlarımın ve giysilerimin düzenli olduğundan;
2. Üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
3. Yatak odam ile çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

B. Toplumsal nedenler gerektirmediği takdirde benim ile tüm kişisel ilişkini keseceksin. Özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:

1. Evde seninle beraber oturmamı;
2. Seninle dışarıya veya seyahate çıkmamı.

C. Benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:

1. Benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin;
2. İstediğim anda benim ile konuşmayı keseceksin;
3. İstediğim anda yatak odam veya çalışma odamdan şikayet etmeden ayrılacaksın.

D. Beni çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

ŞARTLARI KABUL ETTİ AMA...

Mileva Marić Einstein bu şartları kabul etti. Ancak ilişkileri artık bir sözleşme ile kurtulacak durumda olmadığından, birkaç ay sonra çocuklarını alıp, eşi Albert'ı Berlin'de bıraktı. Çocukları ile Zürih'te yaşayan Mileva, eşinden 5 yıl ayrı yaşadı ve 1919 yılında boşandı.

Einstein 1919 yılında 2. dereceden kuzeni olan Elsa Einstein ile evlendi. Çift, 1933 yılında Nazi Almanyası'nda Yahudilerin çalışacağı alanlara kısıtlama getirilmesi sebebi ile ABD'ye yerleşti.

 • USD
  -0,28
  3,7812
 • EURO
  0,03
  4,6634
 • ALTIN
  0,01
  161,50
 • PETR
  1,72
  66,1400