Gündem

Altay tankında imzalar atıldı; Seri üretime geçiliyor

Ana muharebe tankı ALTAY'ın seri üretimi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile BMC arasında imzalar atıldı. İlk teslimat 2018'de gerçekleştirilecek.

Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında imzalandı.

İmza töreninin ardından Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir Twitter'dan açıklama yayımladı. Demir'in attığı tweet'te şu ifadeler kullanıldı:

"Proje, 250 adet ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi ile birlikte ömür devri lojistik desteği ile TSTM kurulumu ve işletilmesini kapsıyor. İlk ALTAY tankı 18 ay sonra KKK'ya teslim edilecek. Hayırlı olsun."

OTOKAR VE FNSS DE TALİP OLMUŞTU

Kara Kuvvetleri'nin günümüz ihtiyaçlarına cevap veren modern bir tanka sahip olması için yürütülen ihale sürecinde SSM tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda, Altay tankının seri üretimi ve Altay tankına motor geliştirilmesi için başlatılan Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ ile 24 Nisan'da sözleşme görüşmelerine başlanması yönünde karar verilmişti.

Altay tankının seri üretimine BMC'nin dışında Otokar ve FNSS talip olmuştu. 

SERİ ÜRETİM HATTI KURULACAK 

Altay tankının seri üretim projesi; 

Seri üretim hattının kurulması, 250 adet ALTAY'ın üretilmesi, Güç Grubu Platformu üretilmesi, İnsansız Kuleli Altay tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesi, ürünlerin ömür devri lojistik desteğinin sağlanmasını, Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi'nin kurulumu ve işletilmesini başlıklarını içeriyor.