Gündem

Angelina Jolie: Çocukları sömürdüğüm iddiası üzücü

Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Angelina Jolie, Kamboçyalı çocukları kandırarak "sömürdüğü" iddialarını reddetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı yönettiği filmin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocukları kandırarak "sömürdüğü" haberlerine yanıt verdi.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:415px; width:640px" />

Jolie'nin "Cambodia's Khmer Rouge, First They Killed My Father" filminin seçmelerinde Kamboçyalı çocuklardan bir miktar para çalmaları, yakalandıklarında da ise neden parayı aldıklarıyla ilgili bir yalan bulmaları istendi.

Bu yöntem basında ve sosyal medyada oldukça tepki çekti. Birçok kişi bunun fakirlik ve savaş sonrası travmayla mücadele eden çocukları "istismar" olduğunu söyledi.

Film Kamboçya'daki Kızıl Khmerler soykırımından kurtulan birinin gerçek hayat hikayesini, bir çocuğun gözünden anlatıyor.

Bu iddialara üzerine Vanity Fair dergisine konuşan Jolie, seçmelerde yapılan uygulamanın insanlar tarafından yanlış yorumlanmasını üzücü bulduğunu söyledi.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:442px; width:640px" />

Jolie, filmdeki bir sahnenin çocuklarla doğaçlama olarak oynandığını ancak olayın sanki gerçekmiş gibi ele alındığını belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

"Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım."

 • USD
  -0,32
  3,7861
 • EURO
  -0,42
  4,6672
 • ALTIN
  -0,37
  161,89
 • PETR
  0,23
  65,1700