Asayiş

32 yılla yargılanan savcının oğlunun tahliyesine başsavcılıktan itiraz

Bakırköy’de kız arkadaşını darp edip, aracını tepki gösteren vatandaşların üzerine sürdüğü iddiasıyla 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Görkem Sertaç Göçmen’in adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı karara itirazda bulundu.

Bakırköy’de 2 Ekim 2018’de annesi eski hakim, babası da savcı olan Görkem Sertaç Göçmen, bir alışveriş merkezinin önünde kız arkadaşıyla yaptığı tartışma sonrasında çevredeki vatandaşların tepkisine öfkelenerek aracı onların üzerine sürmüş ve yaralanmalarına neden olmuştu. Göçmen hakkında 32 yıla kadar hapis cezası istenen davanın bugün görülen celsesinde tahliye kararı verilmişti. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık Göçmen’in tahliye edilmesine itirazda bulundu. Tahliye kararına ilişkin itirazın değerlendirmesini Bakırköy 10 Ağır Ceza Mahkemesi yapacak.

‘Kafamı yere vurdum’

Duruşmada şikayetçi Esranur Abacı olay günü dershaneden çıkıp yürüdüğünü söyleyerek “Bir ara önümden bir aracın caddenin ortasında dönmeye çalıştığını daha sonra da kaldırıma çıktığını gördüm. Ben de kaldırımdaydım. Arabanın bana doğru geldiği sırada arkamdan birilerinin araba geliyor şeklinde itiş kakışlarının olduğunu hissettim. Daha sonra araç ben kaldırımdayken ayağımın üzerinden tekeri ile geçti. Ayrıca düşerken de kafamı yere vurdum. Olay nedeni ile şikayetçiyim davaya katılmak istiyorum” dedi.

Mahkeme sanık Göçmen’e olay günü kız arkadaşını araçta tuttuğu iddiasına ilişkin ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan dava açılması ihtimaline karşı ek savunma hakkı verdi. Sanık Göçmen ek savunmasında “Ben olay günü aracımdan inip 10-15 kişiyle kavga ettiğim sırada A.A. isterse araçtan inip gidebilirdi. Kendisini zorla alıkoymuş değilim” dedi.

Sanık avukatları da ek savunmasında ‘hürriyetten yoksun kılma’ suçunun unsurlarının oluşmadığını aktardı. Söz verilen müşteki avukatları ise sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı uzlaştırma bürosuna gönderilen dosyanın dönüşünün beklenmesine ve atılı suçların niteliği, mevcut delil durumu dikkate alınarak sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Eski hakim annesi avukatlığını yaptı

Savcının görüşünün ardından söz verilen sanık avukatı Aynur Göçmen, olayda 6 kişinin yaralandığını söyleyerek “Davanın müştekilerinden A.A.’nın avukatları her celse başka bir iddia ve suçlama ile ortaya çıkmaktadır. Sanığa yaşanan olay ile ilgili kamuoyunda algı ve baskı oluşturulmuştur. Bundan dolayı özellikle sanığın anne ve babasının hakim ve savcı olması göz önüne alınarak aleyhine değerlendirme yoluna gidilip bu şekilde bugüne kadar tutuklu olarak yargılanması sonucunu doğurmuştur. Müvekkilimin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep ediyorum” dedi.

Mahkeme Görkem Sertaç Göçmen’in tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin büyük oranda toplanmış olması ve sanık hakkında adli kontrol uygulanmasının yargılamanın geldiği aşamada yeterli olduğunu değerlendirerek, yurt dışına çıkış yasağı ve imza adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianameden

Bakırköy’de 2 Ekim 2018’de kız arkadaşını aracının içerisinde darp eden ve olaya şahit olan vatandaşların tepkisine öfkelenen annesi eski hakim, babası savcı olan Görkem Sertaç Göçmen (22), aracını üzerine sürdüğü vatandaşların yaralanmasına neden olmuştu. Görkem Sertaç Göçmen’in ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘kasten yaralama’, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma ‘ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep edilmişti.