Asayiş

Beyaz Baretliler’i kuran İngiliz ajan Le Mesurie Beyoğlu’nda ölü bulundu

Suriye’de Beyaz Baretliler adlı sivil savunma ekiplerinin kurucusu İngiliz Ajan James Gustaf Edward Le Mesurier Beyoğlu’nda ölü bulundu

İstanbul’da İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier evinin bahçesinde ölü bulundu. Mesurier’in Suriye’de Beyaz Baretliler olarak bilinen sivil savunma birliklerinin kurucusu olarak biliniyor.

İstanbul Beyoğlu’nda İngiliz Konsolosluğu’na yakın bir bölgede bulunan binanın üçüncü katında eşiyle birlikte oturan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüyle ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Eski subayın vücudunda silah ve bıçak izine rastlanmadı. Eşi de ilk ifadesinde kocasının camdan düştüğünü söyledi.

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Kemankeş Mahallesi’ndeki üç katlı binanın bahçesinde ceset gören vatandaşlar durumu polise ihbar etti.

Kapıyı eşi açtı

Olay yerine gelen polis ekipleri binanın üçüncü katındaki evin zilini çaldıklarında kapıyı Le Mesurier’in eşi açtı. Durumu polislerden öğrenen eşi de kısa süreli şok geçirdi.

Bir süredir anti-depresan ilaçları aldığı öğrenilen James Gustaf Edward Le Mesurier’in balkona çıkıp kendini boşluğa bıraktığı ihtimali üzerinde durulsa da bazı çevreler cesedin evin içinde bulunduğu yönünde yayınlarla olayı saptırmaya çalıştı.

Kamera kayıtları inceleniyor

SABAH’ın polis kaynaklarından edindiği bilgilere göre, binadan düştüğü ya da intihar ettiği değerlendiriliyor. Polis ekipleri kamera kayıtlarında çalışma yapıyor.

Silah ya da bıçak izine rastlanmadı

Yapılan ilk incelemeye göre, ölen şahsın vücudunda kesinlikle silah ve bıçak izine rastlanılmadı. James Gustaf Edward Le Mesurier eşinin verdiği ilk ifadesinde, “Dün gece birlikte yemek yedik. Yemekten sonra yatak odamızda uyku hapı içtik. Sonra uyuduk. Birkaç saat sonra evin kapısının zili defalarca çalınmış. Zil sesine uyandığımda eşimin binadan düştüğünü ve öldüğünü öğrendim” dediği belirtildi.

Beyaz Baretliler’i kurmuştu

James Gustaf Edward Le Mesurier’in Suriye’de Beyaz Baretliler adıyla bilinen sivil savunma ekiplerinin kurucusu olan eski İngiliz istihbarat subayı olduğu iddia ediliyor.