Asayiş

Pucca: Escobar bu kadar ceza almadı

Sosyal medya fenenomeni ‘Pucca’ takma adlı Pınar Karagöz ve ‘Buryy’ lakaplı şarkıcı Burak Aydoğduoğlu’nun ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme’ suçlarından yargılandıkları dava karara bağlandı.

Tutuksuz sanıklar Karagöz ve Aydoğduoğlu, Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Sanık Pınar Karagöz’ün (Pucca) avukatı Ali Furkan Tatlı, müvekkilinin suç işleme kastı bulunmadığını savunarak, “Suçun oluşması için özendirme kastı gerekir. Hatta müvekkilimin tweetlerinde uyuşturucuya karşı olduğu da görülmektedir. İfade özgürlüğü kapsamında müvekkilimin kişisel hakları zedelenmektedir. Beraatini talep ederiz” dedi.
Sanık Burak Aydoğduoğlu’nun avukatı Gülşen Orman Çakar da “Müvekkilim 11 yaşından beri rap müzik yapmaktadır ve musiki eseri sahipleri grubu meslek birliğine üyedir. Olayda uyuşturucuya teşvik ve özendirme yoktur. Beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

7 YIL HAPİS

Davayı karara bağlayan mahkeme, ‘Pucca’ takma adlı Pınar Karagöz’e ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme’ suçunu işlediği sabit olduğundan, söz konusu yayının ulaştığı kişiler de göze alınarak sanığa 7 yıl hapis cezası verdi.

Verilen cezanın sanığın geleceği üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alan mahkeme, Karagöz’e 5 yıl 10 ay hapis ve 3 bin 333 gün karşılığı 66 bin 660 lira adli para cezasına karar verdi.

Cezaların ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmeden mahkeme, sanık Karagöz’ün 66 bin 660 lira adli para cezasını 24 eşit taksitte ödemesini kararlaştırdı.

Mahkeme, sanık Burak Aydoğduoğlu hakkında ise İzmir 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı eylem nedeniyle yargılama yapıldığı gerekçesiyle, sonradan açılan bu davanın reddine karar verdi.

PUCCA: ESCOBAR BU KADAR CEZA ALMADI

Karagöz, kararın açıklanmasından sonra sosyal medya hesabından ‘Ben şimdi ne yapacağım?’ diye isyan etti.

Instagram’da paylaştığı ‘hikayeler’de Yedi sene hapis cezası aldığını öğrendiğini belirten Karagöz, şu şekilde konuştu:  “Günaydın arkadaşlar. Az önce 7 sene hapis cezası aldığımı öğrendim. Escobar’la ilgili attığım tweet yüzünden. Escobar bu kadar ceza almadı. 7 sene ne demek ya? Attığım bir tweet yüzünden. Ben size ne yaptım? Ben ne yapacağım?”

İddianamede, sanık Karagöz’ün sosyal medya üzerinde 1 milyon 72 bin takipçisinin olduğu, yaptığı paylaşımlarla takipçilerini uyuşturucu madde kullanımında cesaretlendirdiği ve kullanmaya özendirdiği kaydedilmişti.

Diğer sanık Burak Aydoğduoğlu’nun da YouTube’da paylaştığı ve söylediği “Mary Jane” adlı şarkının argodaki manasının “esrar” olduğu aktarılan iddianamede, sanığın şarkıda sözü geçen “Mary Jane”i gerçek kişi olarak değil, “esrar” maddesini kastederek söylediği, sosyal medya paylaşım sitelerinde uyuşturucu maddelerin kullanılmasını alenen özendirdiği belirtilmişti.

İddianamede, bu kapsamda sanıklar Pınar Karagöz ve Burak Aydoğduoğlu’nun, “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme” suçundan beşer yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.