Asayiş

Sahte rakı Mersin’den sonra Adana’da da can aldı

Mersin’de sahte rakı içen 9 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra bu kez Adana’da 9 kişi hastaneye kaldırıldı. 2’si yaşamını yitirdi.

Alkollü içecek fiyatları arka arkaya yapılan zamlar ve yüksek ÖTV oranları nedeniyle hızla artarken merdivenaltı üretim de can almaya devam ediyor. Sahte rakı nedeniyle Mersin’de son bir haftada 9 kişi hayatını kaybetmiş, 18 kişi de hastanelerde tedaviye alınmıştı. Şimdi de Mersin’in komşusu Adana’da sahte rakı ölüme neden oldu. Metil alkol zehirlenmesi nedeniyle kentte son bir ayda Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde tedavi gören 2 kişi hayatını kaybetti. 7 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.

MERSİN VE ADANA’DA OPERASYON

Mersin’den sonra Adana polisi de sahte rakı üreten ve satan büfelere yönelik operasyonlarını sıklaştırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sahte rakıdan ölümlerin kentte paniğe yol açmasından sonra Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe ile Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rana Dişel ile metil alkol zehirlenmelerine ilişkin açıklama yaptı. Prof. Sebe şunları söyledi:

ERKEN DÖNEMDE YAKALAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Hastanemize son 1 ayda metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle 9 başvuru yapıldı. Geliş şikayetleri görme bozukluğu, bilinç bozukluğu, kusma, göğüs ağrısı ve nefes darlığıydı. Metil alkol zehirlenmeleri hastalarda büyük sıkıntılara yol açıyor. Metil alkol zehirlenmeleri körlüğe, ölümlere neden oluyor. Komaya neden olabiliyor ve bu nedenle hastalarımızı kaybedebiliyoruz. Metil alkolünün çok az bir miktarı dahi ölüme neden olabilir. Hastanemize gelen ilk 6 hastamızdan 2’sinde görme kaybı oluştu. Son 3 kişiden ise 2’si yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybedildi. Birinin de bir gözünde tam hasar, diğer gözünde kısmi görme kaybı oluştu. Metil alkol zehirlenmelerinde erken teşhis çok önemli. Görme kaybı olduktan sonra bunun geri döndürülmesi çok zor ve imkansız hale gelebiliyor. Erken dönemde hastayı yakalayabilirsek onları yaşatma, tedavi etme, görme bozukluğunun önüne geçme, hayatlarını kurtarma şansımız olabiliyor. 

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ RİSKLİ

Doç. Dr. Rana Dişel de vatandaşların bandrolsüz ürünlerden uzak durması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: Etil alkol olduğunu zannettikleri ürünleri kullanmak isterken metil alkol kullanıyor insanlar. Bunları internetten temin ettiğini söyleyen hastalarımız da vardı. İnternet alışverişinde dikkatli olmalılar.