Sağlık

Şırınga çikolata firması müdürü sorumluluğumuzun arkasındayız dedi, öğretmenleri suçladı

Şırınga çikolata üreten firma müdürü “Sorumluluğumuzun arkasındayız. Öğretmenler ilk yardım bilseydi çoğumuz belki yaşıyor olacaktı” dedi

Ankara’da, Mert Yağız Köksal’ın (7) ve Diyarbakır’da da Umut Bilgi’nin (7) şırınga görünümlü çikolata yüzünden hayatlarını kaybetmesi gözleri bunları üreten firmalara çevirdi. Kocaeli’de şırınga çikolata üreten firma müdürü Yüksel Uçkun “Birkaç firma üretiyor. Bizim ürünümüz mü henüz bilmiyoruz. Sorumluluğumuzun arkasındayız. Ancak öğretmenler ilk yardım bilseydi çoğumuz belki yaşıyor olacaktı” dedi.

Adli Tıp Raporu’nu bekliyoruz

Şırınga çikolatanın üretildiği Kocaeli Gebze’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun ürünle ilgili açıklama yaptı.

Uçkun, “Öncelikle olaydan duyduğumuz üzüntüyü belirtmek istiyoruz. Ailenin acısını paylaşıyoruz. Konuyla alakalı tam bir açıklama yapmak için Adli Tıp raporunu bekliyoruz. Her ne kadar savcılık, ölümü çikolataya bağlasa da çocuğun ağzında ve gırtlağında yediği çikolatadan dolayı olduğuna dair bulguya rastlanamadığı bilgisi var elimizde. Ayrıca bu ürünü birkaç firma daha üretiyor. Yüzde 100 bizim ürünümüz olduğuna dair net bilgi yok” diye konuştu.

Sorumluluğumuzun arkasındayız

‘Şırınga çikolata’yı yurt dışına da ihraç ettiklerini belirten Yüksel Uçkun, “Ürünümüz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izni ile üretilmektedir ve birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Üzerimize düşen ne var ise yapmaya hazırız, sorumluluğumuzdan kaçmayacağız. Avukatlarımız konuyu yakından takip etmeye devam ediyor.

İlk yardım bilen bir öğretmen olsaydı belki yaşıyor olacaktı

Bu üzücü olay çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda ilk yardımı bilen hiç kimsenin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Okulda öğretmenlerden bir kişi ilk yardımı bilmiş olsaydı belki çocuğumuz yaşıyor olacaktı. Okulun hemen karşısında sağlık ocağı olmasına rağmen olaya zamanında müdahale edilmediği ortadadır. Şirket olarak altını çizerek söylemek istiyoruz ki Adli Tıp raporları netleştikten sonra sorumluluğumuzun arkasında durarak, kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.