Asayiş

Turist dolandıran taksicilere ‘son durak’!

İstanbul’da turistlere ‘keriz’, ‘kuş’ ve ‘mal’ gibi argo kelimeler kullanan ve dolandıran taksicilere yönelik düzenlenen ’son durak’ operasyonunun detayları çıktı.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, turistlere kötü muamele, cinsel taciz ve dolandıran taksicilere yönelik operasyon başlattı.

Beyazıt ve Beyoğlu’nda büfeleri ve çay ocaklarını taksi durağı gibi kullanan bazı taksicilerin kendi aralarında organize oldukları ve turistleri dolandırdıkları tespit edildi. İstanbul’a gelen turistleri hedef alan taksicilerin yakalanması için özel ekip kuruldu. Bu sivil ekip 4 ay boyunca bu taksicileri adım adım izledi. Ve 63 taksici yapılan çalışmalar sonucunda tespit edildi.

Taksiciler, polise yakalanmamak için tuttukları erketelerle (gözcü) önlem aldıkları belirlendi.

25 TAKSİCİ YAKALANDI

25 taksicinin, parada sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, taciz, hakaret, polise mukavemet gibi suçlara karıştıkları tespit edildi. ‘Son durak’ operasyonunda 25 taksi şoförü yakalanırken, 38’i de ifade vermeleri için emniyete çağrıldı.

TURİSTLERE LAKAPLAR; ‘MAL’, ’KERİZ’, ‘KUŞ’

Taksicilerin kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında dolandırdıkları turistlere, ‘Keriz’, ‘Mal’ ve ‘Kuş’ gibi argo lakaplar taktıkları teknik takip sayesinde belirlendi. 

SUÇ GÖRÜŞMELERİ KAYITTA

Yapılan teknik takipte taksi şoförlerinin inanılmaz suç görüşmeleri de kayda girdi.

90 lira aldım fazla yemedi: Bir taksicinin başka bir taksici ile yaptığı görüşmede “Bugün çok iş var, Süleymaniye iş dolu. Topkapı’ya iş aldım. 90 lira alabildim fazla yemedi” 
1000 dolar kazıkladım: Bir taksicinin dolandırdığı turisti bıraktıktan sonra telefonla aradığı arkadaşına “1000 dolar kazıkladım hadi Fatih’e gel yiyelim”.
Siviller var dikkat edin: Erketelerin taksicilere polise yakalanmamaları için uyardıkları ortaya çıktı. Bir erketenin “Abi siviller Yusufpaşa’da uygulama yapıyorlar. Bütün taksileri çeviriyorlar. Taksimetre açık kalsın. Sol şeridi kullanın” dediği belirlendi.
Müşterinin kolyesini satıp yemişler: Bir taksicide yaptığı telefon görüşmesinde “Abi müşteri takside kolye unuttu en az 1000 Euro eder. Gel bunu ıslatalım” dedi.

DOLANDIRILANLAR ARASINDA BEŞİKTAŞLI ROCO’DA VAR

Taksicilere yönelik yapılan teknik takip sırasında, Beşiktaş’ın Şilili futbolcusu Pablo Enzo Roco Roco’da bu taksilerden birine bindi. Beşiktaş’tan taksiye binen Roco, Sultanahmet’e geldiğinde taksiden indi. Taksicinin olay yerinden ayrılmasından sonra polisler Roco’nun taksiye kaç lira ödediğini sordu. Roco, 5.4 kilometrelik bir yol için 18 lira ödemesi gerekirken taksi şoförüne 1000 TL ödeme yaptığını söyledi. Roco, taksiciden şikayetçi olmadı, ancak o taksi şoförü de gözaltına alındı.

MÜŞTERİ BEĞENMEYEN TAKSİCİLERİN NİYETİ!

Dolandırıcı taksicilerin, Türk müşterileri başka müşteri bekliyoruz yalanıyla taksilerine almadıkları tespit edildi.

DOLANDIRICI TAKSİCİLER SERBEST

Polisteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 25 taksici çıkarıldıkları mahkemede “delil durumu, şüphelilerin müdahalelerine açık delilin bulunmayışı, müştekilerin büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu olmalarından kaynaklı mahkeme evresinde uzunca bir uluslararası istinabe sürecinin yaşanmasının muhtemel görülmesi, ikametgâhlarının belirli olması ve kaçma şüphesinin izlenmeyişi” gerekçeleriyle savcılığın tutuklama talebini reddetti. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyularak haftada üç gün karakola imza vermek şartıyla adli kontrol tedbirinin uygulanmasına hükmedildi.