Gündem

Askerlik yasasında neler değişiyor? 45. Madde kalkacak mı?

Bedelliyi kalıcı hale getiren yeni askerlik düzenlemesi Meclis’e geldi. Cumhurbaşkanına istediği kişiyi askerlikten muaf tutma yetkisi veren 45. Madde tartışılıyor.

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren, temel askerlik süresini 6 aya indiren yeni askerlik düzenlemesi Meclis’e geldi. Ancak Ak Parti ile CHP grupları arasında 45. Madde polemiği yaşanıyor. Cumhurbaşkanı’na istediği kişiyi askerlikten muaf tutma yetkisi getiren 45. Madde düzenlemesi şimdiden tartışılıyor.

CHP ÇEKİNCELERİNİ AK PARTİ’YE İLETTİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Askeralma Kanunu Teklifi’ne ilişkin bir soru üzerine Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve askeri yetkililerle görüşerek çekincelerini ilettiklerini söyledi. Özkoç şu bilgileri paylaştı:

Yeni düzenlemenin en önemli maddelerinden birisi 45. Madde. Bu madde 1970’li ve 1984 yıllarında olan bir madde ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldikten sonra bu madde güvencesiz kalmıştır, altı boşaltılmıştır. Bu madde Cumhurbaşkanına, 20 yaşın üstündeki, istediği herhangi bir topluluğa askerlikten muaf tutma yetkisi veriyor. Eski düzenlemede Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı şartı vardı ancak yeni teklifte Genelkurmay Başkanlığının teklifi ortadan kaldırılıyor. Bakanlar Kurulu zaten olmadığından doğal olarak bu şartta da ortadan kalkmış oluyor. 

ASKERLİKTEN MUAFİYETE MGK ONAYI

Bu maddeye şerh koyduk. Eğer Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve MGK’nin onayı şartları maddeye eklenirse Cumhurbaşkanına askerlikten muaf yetkisi verilebilir. Eğer düzenlemedeki maddeyi bu şekilde değiştirirse bizim bir itirazımız olmayacak. Bedelli askerlik konusunda rakamların telaffuz edilmesi de askerlik onuru açısından sıkıntılı bir durum. Yeni düzenleme ile bedelli askerlik sistem içine yerleştirildi, bu konuda da çekincelerimizi ilettik.

ERKEN TERHİS TSK’DA SIKINTI YARATIR

Erken terhise bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar da var. Şu anda 250 bin olması gereken kadro yüzde 70 civarında. Türk Silahlı Kuvvetleri halen tam kadro ile çalışamazken bu yasanın çıkması durumunda kadro yüzde 30’a inmiş olacak. Yani erken terhislerden sonra askerdeki yükümlülerin sayısı yüzde 30’a inecek. Ortadoğu gibi sıkıntılı bir coğrafyada, ABD ve Rusya ile silah konusunda sıkıntı yaşadığımız bu dönemde ordumuzun sayısının azaltılmasının ne tür sonuçlar doğurabileceğine ilişkin çekincelerimiz var. Bu çekincelerimizi söyledik.

BEDELLİ FİYATI GELİRE GÖRE OLSUN

Bedelli askerlik konusunda parası olanın askerliği yapmaması ve sadece belirli bir kesimin bundan yararlanmasının söz konusu olamaz. Gelir durumuna göre bir kademelendirme yapılmasını önerdik.