Gündem

Bakan Akdağ: Grip aşısı yaptırmayın

Bakan Akdağ, yaptığı açıklamada sağlıklı bireylerin grip aşısı yaptırmaması gerektiğini söyleyerek "Grip mikropları her yıl cilt değiştiriyor" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı açıklamada gripten korunmada aşının etkili olduğunu ancak bunun herkes için geçerli sayılmadığını söyleyerek, "Sağlıklı erişkinlerin grip aşısı yaptırması gerekmez. Çünkü, her yıl grip mikropları elbiselerini değiştiriyorlar. Bazen, ciltlerini değiştiriyorlar ve işte o zaman domuz gribi, kuş gribi gibi büyük salgınlar oluyor. O zamanlar, farklı aşılama önerilerinde bulunabiliyoruz ama genel olarak sağlıklı insanlara önermiyoruz. Çünkü her yıl aşı olmanız gerekiyor." uyarısında bulundu.

SAĞLIK BİREYLERİN AŞI YAPTIRMASI GEREKMİYOR

Artan grip vakalarına ilişkin bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu hastalık için ciddi kar yağışı olmasının ve vatandaşların toplu yaşam alanlarında bulunmamasının önemli bir avantaj olduğunu belirtti. Bakan Akdağ, ayrıca "Zannedildiği gibi nezle ve grip sadece solunum yoluyla bulaşmaz. Eller, bulaşma vakalarının çok önemli bir bölümünde etkilidir. Eller, iyice sabunlanarak yıkanmalı. Nezle ve grip birbirinden farklı hastalıklar. Grip, aşı ile korunulabilir bir hastalıktır. Belli yaş gruplarında, şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilecek hastalıkları olanlarda grip aşısı yapılmasını önemsiyoruz ve ücretsiz olarak da yapıyoruz. Ama sağlıklı erişkinlerin grip aşısı yaptırması gerekmez. Çünkü, her yıl grip mikropları elbiselerini değiştiriyorlar. Bazen ciltlerini değiştiriyorlar ve işte o zaman domuz gribi, kuş gribi gibi büyük salgınlar oluyor. O zamanlar, farklı aşılama önerilerinde bulunabiliyoruz ama genel olarak sağlıklı insanlara önermiyoruz. Çünkü, her yıl aşı olmanız gerekiyor. Grip daha ağır bir hastalıktır nezleye göre. Yüksek ateş vardır ve hastayı yatağa bağlar." dedi.

ANTİBİYOTİK KULLANMAK GEREKSİZ

Nezle ve grip tedavisinde antibiyotik kullanımının gereksiz olduğuna vurgu yapan Bakan Akdağ, şu anda "epidemi" olarak isimlendirilen, yaygın gribe yol açan ve yeni bir virüs niteliği taşıyan riskli virüsün ne Türkiye'de ne de diğer ülkelerde görülmediğini, kimsenin bu konuda endişe etmemesi gerektiğini bildirdi.

 • USD
  0,86
  3,8073
 • EURO
  0,63
  4,6532
 • ALTIN
  1,34
  163,12
 • PETR
  -0,54
  68,7200