Gündem

Bakan Albayrak: Yılda 100 bin kişi ev sahibi yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun’da İş Dünyası ile Buluşma programında, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olacağı altyapının hazırlandığının müjdesini verdi.

Bakan Berat Albayrak,  Samsun’da İş Dünyası ile Buluşma programında konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon tarafında düşüşün yaşandığını ve tarihi bir neticenin ortaya konduğunu belirtti. Bakan Albayrak ekonomik göstergelerin pozitif seyrettiğini ve yılın pozitif büyümeyle kapatılacağını söyledi.

‘Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık’

Dar gelirlilere de konut müjdesinde bulunan Bakan Albayrak düşük faizle 20 yıl vadeli kredi kullandırılarak TOKİ işbirliğiyle yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılacağını kaydetti.

Bakan Albayrak’ın açıklamaları şöyle:

“Büyük bir ihracat potansiyeline sahip liman şehri ve milli mücadele ruhumuzun burada atıldığı güzel Samsun’umuza bizi davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 6 senedir ülkemiz çok yoğun kuşatmayla mücadele veriyor. Gezi, 17-25, çukur eylemleri, kanton girişimler, 15 Temmuz darbe girişimi. Hiçbiri birbirinden bağımsız değildi. Hepsinin esas amacı milletimizin birliğine kast etmekti. Ekonomik konularda, tehditlerin dozunu çıkarabilecekleri en yüksek düzeye çıkararak son 15 ayda yaşadığımız süreçte şahit olduk. Kur, faiz ve enflasyon sarmalına birileri almak için her yolu denedi. Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler.

‘Bu daha başlangıç’

Barış Pınarı operasyonunda da enteresan süreçler yaşadık. Enflasyonla mücadele ortada. Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE’de yüzde 8, ÜFE’de yüzde 1.70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk. Yıl sonu hedefimiz 12’lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.”