Gündem

Başbakan Yıldırım; Yunanistan'ın diktiği bayrak kaldırıldı

Başbakan Yıldırım, Ege'de bulunan Antrofotos kayalığına bir Yunan bayrağı dikildiğini, Türk Sahil Güvenliğinin ise bu bayrakları kaldırdığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım Ege'de yaşanan bayrak krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, Ege'de bulunan Antrofotos kayalığına bir Yunan bayrağı dikildiğini, Türk Sahil Güvenlik Ekipleri'nin bu bayrakları kaldırdığını söyledi.

Marmara Üniversitesi'nde 'Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' isimli bir panelde konuştuktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım'ın ifadeleri şöyle:

SAHİL GÜVENLİK GEREKLİ MÜDAHALEYİ YAPTI

''Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın birtakım faaliyetlerinin olduğu malumunuz son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Aidiyeti sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Didim açıklarında Antrofotos kayalığına Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Sahil güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar oradan o bayrağı kaldırdılar. Yunanistan'a tavsiyemiz iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerginliği artıracak provokasyonlardan uzak durmasıdır. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini bekliyoruz. Bu yönde yapılacak fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız.''

2018/04/16/ege-bayrak.jpg

Hurşit kayalığına dikilen Yunan bayrağı böyle görüntülenmişti. 

SAT'LAR BAYRAĞI KALDIRDI

NTV'nin verdiği bilgiye göre de bir grup sivil Yunan Hurşit kayalığına Yunanistan bayrağı dikti. Haberin duyulması üzerine SAT komandoları kayalığa çıktılar ve çıktılar ve bayrağı kaldırıp bölgeden ayrıldılar.