Gündem

Binali Yıldırım: 250 sayfalık gerekçeli kararı okumadım

Ak Parti İstanbul Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptali için yazdığı 250 sayfalık gerekçeyi okumadığını söyledi.

Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Caddesi’nde esnaf ziyareti yaptı. Yıldırım’a, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da eşlik etti. Yıldırım, gazetecilerin ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun 250 sayfalık gerekçeli kararını okuyabildiniz mi, verilen kararı doğru buluyor musunuz?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Verilen kararı doğru bulup bulmamak bizim lüksümüz değil. YSK tüm seçimlerin patronudur. YSK’nın verdiği karar herkesi bağlayacaktır. Dolayısı karar verilmiştir. Verilen karar da seçimin yenilenmesidir. Kararı kabul etmiyorum diye çıkışlar, hukuk devletine nezaketsizliktir. Bunu kabul edemeyiz. Bu kararın gereğini yapmak için de İstanbul sokaklarındayız. Kararla ilgili herkes her şeyi söyleyebilir. Bizim baştan beri söylediğimizi yolsuzluklar, oy kaydırmaları, oylarla ilgili her türlü düzensizlik yaşanmıştır. YSK kararı da bunu teyit etmiştir, onaylamıştır. 250 sayfayı okumadım. Zaten karar kısmı var. O sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz, daha sonra değerlendirme kısmı. Bu tür kararlarda sonuç okunur. Sonuç da daha önce kamuoyuna açıkladığımız konuları teyit eden niteliktedir.”

Yıldırım, kararın 7’ye 4 oy verilmesi ile ilgili ise şöyle konuştu:

Onun hiçbir önemi yok. Mahkeme kararı verilmiştir. Her kararın tam mutabakat ile verilmesi gerekmiyor. Hatırlatın AK Parti’nin kapatma davası 6’ya 5’le reddedilmişti. İktidar partisinin kararı. Yani öyle oldu diye kapatılması mı gerekiyordu.