Gündem

Binali Yıldırım'dan Gabriel'e sert yanıt

Başbakan Binali Yıldrırım'dan "Sorunumuz Türklerle değil Erdoğan'la" açıklamasında bulunan Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'e sert yanıt: Halt etmiş

Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da Cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruların ağırlıklı kısmını bugün çıkan KHK ile ilgili düzenlemeler oluşturdu. Gazetecilerin "CHP, MİT'in Cumhurbaşkanı'na bağlanmasının nedeni Başbakan'a güvenilmemesidir iddiasında bulundu" şeklindeki sorusuna "MİT müsteşarlığının yasasıyla ilgili bir değişiklik oldu doğru. Bu değişiklğe göre bundan beri MİT müsteşarı ile ilgili tasarrufu sayın Cumhurbaşkanımız yapacak. Dolayısıyla 16 Nisan referandumunu da dikkate aldığımızda da zaten yeni sistemde bütün MİT müsteşarlığı diğer kurumlar hepsi Cumhurbaşkanlığı bünyesinde toplanıyor. Dolayısıyla bu yapılan değişiklik 16 Nisan Hükümet Sistemi ruhuna uygun olan değişikliktir. Kamu kuruluşlarında kurallar esastır. Mevzuat içersinde herkes kendine verilen görev ve sorumlulğu yapmak zorundadrır. Dolayısıyla bu meseliy başbakana güvensizlik gibi bir yoruma değerlendirmeye tabi tutmak iyi niyetten yoksundur. Bizim cumhurbaşkanımızla kurumlarımızla herhangi bir sıkıntımız yok gayet uyumlu bir şekilde çalışıyoruz" dedi. 

MİT'in Cumhurbaşkanı'na bağlı olmasının başbakanlık ve hükümetle ilişkilerinin yok olması anlamına gelmediğini de belirten Yıldırım "Faaliyetleri bakımından aynen eskiden olduğu gibi her türlü istihbari faaliyeti hükümete rapor etmekle memur. Bu değişiklik sadece MİT müsteşarının atanmasıyla görevden alınmasıyla ilgili hususları kapsıyor." diye konuştu.

Yıldırım MİT Başkanı'nın tanıklığına başvurulmasının da Cumhurbaşkanı iznine bağlanmasına da "Bir değşiiklik yaparsanız o değişiklikle ilgili diğer hususlar da otomatik olarak gerçekleşmiş olur. Özel bir nedeni yok" yanıtını verdi.

TEK TİP KIYAFET 

Başbakan Yıldırım tek tip kıyafetin KHK'da yer almaması ile ilgili olarak da "Adalet bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmalarını henüz tamamlayamadı. Çalışmalar devam ediyor" dedi. 

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GABRİEL'E "HALT ETMİŞ"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in "Sorunumuz Türklerle değil Erdoğan'la" yönündeki açıklamaları ile ilglii olarak da "Halt etmiş. İşine baksın. Kendi memleketinin işine baksın. Türkiye'ye ayar vermeye çalışmasınlar. Hiç kimse Türkiyeye ayar veremez. Türkiye'nin iç işlerine de kimsenin karışmaya haddi ve hakkı yoktur." dedi. 

MİLLETVEKİLLERİNİ SORUŞTURMA YETKİSİNİN ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA VERİLMESİ 

Milletvekillerini soruşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmesi ile ilgili olark da Binali Yıldırım "Bu takip açısından. Takip etmenin kolaylaştırılması ve herhangi bir yetki aşımı olmaması için yapılmış bir düzenlemedir." açıklamasında bulundu. CHP'nin 'Özel mahkemeler kuruluyor' iddiasına da Yıldırım "Böyle bir şey yok. CHP okumadan anlamadan dinlemeden bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı adet haline getirmiş. Milletin kafasını karıştıracağına açsın kitap okusunlar" dedi. 

YOLLARIN KRALI YOK KURALI VAR 

Vatandaşları da bayram tatilinde araçlarını güvenli sürmeleri korusunda uyaran Yıldırım "Yolları kralı yok kuralı var. Siz siz olun sevdiklerini üzmeyin. Hayatınızı tehlikeye atmayın" dedi. 

 • USD
  0,21
  3,7906
 • EURO
  -0,11
  4,6614
 • ALTIN
  0,01
  161,93
 • PETR
  1,72
  67,3100