Gündem

Bülent Turan 3600 ek gösterge beklentisine yanıt verdi

Bülent Turan, 3600 ek gösterge beklentisine yanıt olarak, "Meclis takvimi uygun olursa seçimden önce çıkar" dedi.

Başta öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri olmak üzere kamu çalışanlarının beklediği ve milyonlarca kişiyi etkileyecek olan ek gösterge düzenlemesi için kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Bu düzenleme, maaşları ve ikramiyeleri artıracak; zor koşullarda çalışan personel daha yüksek ücret alabilecek. Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan bu konuda bir açıklamada bulundu.

SÖZ VERİP DE YAPMADIĞIMIZ HİÇBİR MESELE YOK

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, makamında gazetecilerle bir araya geldi. Turan, bir soru üzerine 3600 ek göstergeye ilişkin talebin seçimden önce gündeme alınacağını söyledi. Turan, "AK Parti'nin söz verip de yapmadığı hiçbir mesele yok. Söz verdiğimiz her konunun arkasındayız. Meclis takvimine uygun olması halinde tüm sözlerimizin yerine getirilmesi için yoğun çaba içerisindeyiz" şeklinde konuştu. 

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge; memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları ünvanların 1’inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. Bu sebeple 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyor. 3600 ek gösterge kapsamında emekli ikramiyeleri ortalama 25 bin lira artacak. Paket kapsamında yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi düzenlemeden yararlanacak.