Gündem

Bursa’da o köy satılığa çıktı

Bursa’nın Mudanya ilçesinin Kumyaka Mahallesi’nde kurulan kooperatif, 3 milyon liraya yakın kredi borcunu ödeyemeyince, köy meydanındaki 2 bin 500 metrekare alan ve bir çok gayrimenkul ipotek altına alındı, bir çok taşınmaz da satılığa çıkarıldı.

İddiaya göre, 2014 yılında köy muhtarlığına bağlı 41 tapu Kumyaka Kalkınma Kooperatifi’ne devredildi. Kurucu başkandan 3 ay sonra seçime gidilip R.B. kooperatifin başkanı seçildi. Sonrasında köyün ürünleri daha yüksek gelire satılma vaadiyle Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesine tesis yapılmasına karar verildi.

Köye 1 kilometre mesafedeki bin 500 metre alan için BEBKA ve TKDK’ya başvurularak kredi çekildi. Krediler ödenmeyince banka köy meydanı, köy kahvesi, köy konağı, çocuk parkı, top sahası, basketbol sahasının da içinde olduğu 2 bin 500 metrekare alan ve tesisinde içinde bulunduğu toplamda 13 bin metrekarelik alana ipotek konuldu. Taksitler ödenmeyince köy meydanınında içinde bulunduğu alanlar satılığa çıkarıldı. 

Kumyaka Mahallesi Muhtarı Ercüment Yılmaz, “2014 yılında Büyükşehir Kanununa geçiş oldu. Böyle olunca kooperatif kurarak köy mallarını oraya aktardık. Yaklaşık 40 civarında tapu vardı. Zeytin kooperatifi kuruldu. Ardından hibe alınıp krediler çekildi. Şu anda borcun faizi ödenmiyor. Büyük sıkıntı var. Başkan kendi yönetimiyle bunları yaptı. Kredi kullanırken, köy meydanı, kahveleri vermiş. Ay sonuna kadar faizler ödenmezse meydan satılabilir” dedi. 

Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı Nejat Şirin, “10 yıl Kumyaka muhtarlığı yaptım. Bu dönem köyümüzden kadastro geçti. Bunu yaparken 41 parça tapuyu muhtarlığımıza teslim ettik. Görevi bıraktıktan sonra Kumyaka Köyü Kalkınma Kooperatifi kuruldu. Arazilerimiz, deniz manzaralı çok kaliteli. Değerli araziler kooperatif kurulurken satıldı. Şu anda köyümüzde bir tane kooperatif binası yapıldı. Onun haricinde bir çalışma yok. Benim muhtarlığımdan sonra bildiğim 5 parça arazi satıldı. Şu anda o araziler 10 milyon lira değerinde” diye konuştu. 

Mahalle sakinlerinden Nezih Peksaray, “Kalkınma kooperatifi olarak yapılan bir bina var. Mağaza olarak geçiyor. AB’nin hibeleriyle yapılması gerekiyordu. Standartlara uygun yapılmadığı için burasının hibesi kesildi. Satılan yerler gitti. Paraların nereye gittiği belli değil. Şu anda köy meydanındaki alan satılığa çıkartılıyor. Bankaların eksperleri tarafından meydanın fotoğrafları çekildi. En kısa zamanda satılacağını tahmin ediyoruz. Buraların satılması halinde köyde tamamen hayat durmuş olacak” şeklinde konuştu.