Gündem

Çavuşoğlu açıkladı; Türk ve ABD askeri ortak görev yapacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç'ten YPG'nin çekilmesinin ardından güvenliği Türk ve ABD askerlerinin birlikte çalışacağını açıkladı.

İkili temaslar için Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu, ABD ile 19 Mart'ta yapılacak görüşme ile Menbiç'teki durumun netleşeceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "19 Mart'ta yol haritası belirlenecek. YPG Menbiç'ten çekilecek, ABD ve Türk askerleri birlikte güvenliği sağlayacak"dedi.

19 MART'TAKİ GÖRÜŞMEDE NETLEŞECEK 

İkili temaslar için Moskova'da bulunan Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile 19 Mart'ta Washington'da yapılacak görüşme ile Menbiç'teki durumun netleşeceğini ifade etti.

Şu anda Menbiç konusunda Suriye hükümetinden herhangi bir talepte bulunulmayacağını söyleyen Çavuşoğlu, YPG'ye verilen silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceklerini anlattı.

Çavuşoğlu, "Biliyoruz ki hepsini alamayacağız. Bazıları eskimiş, bazıları kayıp. Ama biz bu silahları daha önce Başkan'ın (Donald Trump) söylediği gibi alacağız diyorlar. Bunu da çalışma grubu uygulamaya başladığında göreceğiz" dedi.