Gündem

Çavuşoğlu: Ceset nerede? Yerli işbirlikçileri kim?

Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, “Ceset ne oldu, nerede? Yerel işbirlikçi kim ve kimler?” diyerek Veliaht Prens’e seslendi.

Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Güvenli bölge) Şu anda gelinen noktadan biz tatmin olmadık ve bunu da Amerikalılara açık ve net bir şekilde söyledik.” dedi.

AA‘da yer alan habere göre; Çavuşoğlu, “Kesinlikle burada özellikle derinlik konusunda Amerika’dan farklı sesler geliyor. Trump’ın söylediği 20 mildi. Bizim de Amerikalılarla yaptığımız müzakere 20 millik bir güvenli bölgenin oluşturulmasıdır. Yani bu ortalama 30 kilometreye tekabül ediyor.” diye konuştu. 

Çavuşoğlu “Bizi iyi dinlememişler”

Dışişleri Bakanı, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’in açıklamalarıyla ilgili, “Derinlikle ilgili görüşmedik demesi doğru değil. Yani bizim söylediklerimizi iyi dinlememişler demek ki. Kendi ajandalarını sadece gündemde tutmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı cinayeti 

Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, “Ortada bir cinayet var. Nasıl yapıldığını Suudi Arabistan daha önce itiraf etti. Bu cinayeti işleyenler hesap vermesi gerekiyor. Bu konuda Suudi Arabistan’ın şeffaf olması lazım. Bize işbirliği teklifinde bulundu. Delilleri kendileriyle paylaştık. Suudi Arabistan maalesef işbirliği göremedik. Bu cinayeti işleyenler hesap vermesi lazım. Ceset ne oldu, nerede? Yerel işbirlikçi kim ve kimler? (Cemal Kaşıkçı cinayeti) Veliaht Prens’in bu konuda sorumluluğu kabul etmesi önemli ama bu sorumluluğun da yerine getirilmesi gerekiyor.” dedi.