Gündem

Cumhur İttifakı’nda Kürdistan ve İsmail Küçükkaya polemiği

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğüne ve Binali Yıldırım’ın Kürdistan sözlerine tepki gösterdi.

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde Ak Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nda Kürdistan ve İsmail Küçükkaya polemiği yaşanıyor. Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır’a yaptığı gezide ‘İstiklal mücadelesini başlatırken, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni toplayan Gazi Mustafa Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da, Lazistan mebusu da vardı. Anadolu’nun her tarafından temsilci vardı. Onun için bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere asla prim vermeyeceğiz’ dedi. Yine Binali Yıldırım ile CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu arasında 16 Haziran’da gerçekleşecek canlı yayının moderatörlüğünü Fox TV sunucusu İsmail Küçükkaya’nın yapması konusunda iki isim anlaştı. İstanbul seçimlerinde aday çıkarmayarak Ak Parti’ye destek veren Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’den bu iki konuda tepki geldi. MHP lideri Devlet Bahçeli Twitter hesabından yaptığı açıklamada hem Kürdistan sözlerine hem de İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğüne sert çıktı. İşte Bahçeli’nin o sözleri:

CANLI YAYINI DİDEM ARSLAN YÖNETMELİYDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının katılacakları televizyon programı, bu programı kiminle yapacakları, yani moderatörün kim olacağı uzunca bir süredir tartışma ve polemik konusu haline gelmiştir. Bize göre iki adayın katılacağı televizyon programının en uygun moderatörü sakin, sabırlı, anlayışlı ve tarafsız yönleriyle temayüz etmiş Sayın Didem Arslan Yılmaz’dır. Tartışmaları ustalıkla yöneten, birikim ve tecrübesiyle öne çıkan Sayın Yılmaz’ın seçilmesi kanaatimce doğru olurdu.

KÜÇÜKKAYA MHP’YE HUSUMET BESLEMEKTEDİR

Sayın Binali Yıldırım ile Sayın Ekrem İmamoğlu’nun 16 Haziran Pazar günü saat 21.00’de televizyonda karşı karşıya gelecekleri, moderatörün de sözde gazeteci İsmail Küçükkaya’nın olacağı bugün belli olmuştur. Hayret etmemek mümkün değildir. İsmail Küçükkaya’nın hangi vasıflarından dolayı böylesi önemli bir program için tercih edildiğini anlayabilmiş değilim. Bu şahsın Cumhur İttifakı ve MHP’ye husumet besleyen tavrı açıktır, bilinmektedir. Tarafsız değildir, samimi değildir, yeterli hiç değildir. Kaldı ki FOX TV’nin yayın çizgisi de bulanık ve sorunludur. Şayet İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğü kesinleşirse bilinsin ki 16 Haziran’da 21.00’den itibaren televizyon izlemeyeceğim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının tartışmasını takip etmeyeceğim.

TÜRKİYE’DE KÜRDİSTAN VE LAZİSTAN YOKTUR

Özellikle ifade etmek istediğim bir başka konu ise şudur; Milliyetçi Hareket Partisi milli bekanın amansız savunucusudur, ilkelerimizden tavizimiz düşünülmeyecektir, ülkülerimizden kopmamız akla bile getirilemeyecektir. Duruşumuz sağlam, mayamız temiz, fikriyatımız köklü ve güçlüdür. Türkiye’de ‘Kürdistan’ ve ‘Lazistan’ yoktur, bundan sonra da olamayacaktır. Olması yönünde heveslenenler varsa karşılarında daima milliyetçi-ülkücü hareketi bulacaklardır. Sözümüzden dönmedik, sevdamızdan ödün vermedik, özümüzün öğütülmesine müsaade etmedik. Dünden bugüne duruşumuz aynıdır. Milliyetçi Hareket Partisini mesnetsiz yere eleştirenler, suskunluğumuzu yanlışa yoranlar, olgunluğumuzu ve sağduyumuzu tersten okuyanlar köksüzlüğe, kimliksizliğe, kozmopolit emellere hizmet eden kripto bedhahlardır. Bunlarla mücadelemiz ise sonuna kadar devam edecektir.